Kule Hoparlörler

Hoparlör günümüzde mekanların ses ihtiyacını karşılayan en önemli faktörlerden biridir. Hoparlörün geçmişten günümüze gelişimi de farklı olmuştur. Hoparlör, elektriksel ses sinyallerini uyumlu bir sese dönüştürebilen elektro akustik bir dönüştürücüdür. Hoparlör ilk olarak ise 1800 yılı sonunda telefon sistemlerinin geliştirilmesi esnasından icat edildi.

1920 yılında hoparlörler, anons sistemleri, radyolar ve sesli filmlerin gösterildiği salonlarda ses sistemi olarak kullanılmıştır. 

Hoparlör genel olarak bu şekilde yıllardan yıllara gelişmiş göstermiştir. Daha sonra farklı özellik kapasitelerde bol opsiyon ile kullanıcılarına kolaylıklar sağlamışlardır. Hoparlör daha sonra farklı özellikte kendini göstermiştir. Aktif hoparlör ve pasif hoparlör olmak üzere çeşitlere ayrılmıştır.

Bir diğeri olan kule hoparlör profesyonel mekanlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. 

Titanyum cerametalik frekans kompresyon sürücüleri ile dizayn edilmektedir. Ayrıca kule hoparlör oldukça güçlü 3 yollu hoparlör modelidir. Kule hoparlör ismini kule gibi dikey ve uzun yapısından almaktadır. Genel olarak düğün salonlarında, konserlerde ve açık hava organizasyonlarında kullanılmaktadır. 

Kule Hoparlör Özellikleri

Kule hoparlör üç yollu hoparlör modelidir. Üç yollu terimi ise içerisinde ses üretimi yapan üç farklı hoparlör bulunduğunu belirtmek için kullanılan terimdir. Ayrıca kule hoparlör içinde genel olarak iki bas hoparlör, bir kule hoparlör devresi, birde tiz driver bulunmaktadır. 

Kule hoparlör devresi hoparlöre giden seslerine dengeli olmasını sağlamaktadır. Diğer yandan hoparlör ise tiz ve bas ses karakterlerinin üretimini üstlenmektedir. Kule hoparlörün dış yüzeyine ise kabin adı verilmektedir. Kabin yapısı ahşap, plastik veya fiber malzemeden üretimi sağlanmaktadır. Kabin dizaynı ses akustiğini sağlamak için yüksek düzeyde tasarlanmaktadır.

Ayrıca kabin yapısı sesin tiz veya bas karaktere sahip olmasını sağlamaktadır. 

Kabin hoparlör özelliklerinde diğer bir noktas ise aktif veya pasif hoparlör olmasıdır. Aktif hoparlör kendi içinde anfi katları olduğundan dolayı anfi olmadan da çalışabilmektedir. Diğer yandan ise pasif hoparlörler anfiye ihtiyaç duymaktadır. Bir diğer özellik ise dış mekanlarda bu hoparlörlerin çalışabilmesi için yalıtımlı olarak üretilmektedir. 

Kule Ses Sistemi

Kule ses sistemi ahşap yapıdan üretilmektedir. Genel olarak 90 x 90 boyutlar imal edilmektedir. Ultra performans sağlayan hoparlörler, ekolayzer ve woofer bileşenlerinin yanında titanyum kompresyon sürücüleriyle RF hoparlör modelleri tercih edilmektedir. 

Kule ses sistemi geliştirilen ses sistem özellikleri yeniden dizayn edilen nitelikleri ile çift tractrix port kombinasyonları ile kullanıcılarına benzersiz özellikler sağlamaktadır. Ayrıca 10 inç dökme cera metalik frekans sürücüleri ile ahşap dizaynının yanında subwoofer ve bass özellikleri sunmaktadır. 

Kule hoparlör modellerinde frekans aralıkları 26 Hz- 35 kHz olmaktadır. Genel olarak 90 dB ile dizayn edilen modelleridir. Ayrıca 8 ohm nominal empedans uyumları ile ultra ses sağlamaktadır.

Diğer yandan tweeter kullanılarak dizayn edilen kule hoparlörler 15-400 watt amplifikasyon tasarımları ile yüksek performans sağlamaktadır. 

Kule Hoparlör Fiyatları

Kule hoparlör fiyatları noktasında markası, teknik özellikleri, bol opsiyon seçenekleri belirlemektedir. Ayrıca ses kalitesi, boyutu, tasarım özellikleri, içinde kullanılan malzeme de önemlidir. Özellikle büyük mekanların ses ihtiyacını fazlasıyla karşılayan cihazlar seçme konusunda çok dikkatli olmak gerekmektedir.

Dahası markasını ve teknik özelliklerini iyi belirleyip ve mekanın teknik kapasitesini de belirleyip ona göre tercih yapılmalıdır.

Kule Hoparlör Hakkında Soru ve Cevaplar

Kule Hoparlör Nedir?
Kule hoparlör, pasif kule hoparlör ve aktif kule hoparlör ve birçok modelin mevcut olduğu profesyonel hoparlör modelidir. Watt yönünden yani güç yönünden oldukça üst seviye hoparlör modeli olan kule hoparlör, iç dizayn olarak woofer, tweeter, driver kombinasyonu ve buna benzer özelliklere göre iki yollu, tek yollu ya da kısa içeriğe göre isimlendirilmektedir. Diğer yandan, piyasa boş kule kabin hoparlör olarak satışı da bulunan bu kategoride, kendiniz satın alarak düzebileceğiniz en çok çeşidi bulunana hoparlörlerdir. Aktif kule hoparlör ve pasif kule hoparlör modelleri arasında farka gelecek olursak, aktif hoparlör mikser ile kolayca çalışabilen ve sadece güç kablosunu bağlayarak çalıştırabileceğiniz kendi amfisine sahip olan hoparlör modelidir. Pasif hoparlör ise güç gereksinimini amfiden karşılayan ve sadece sesi iletmek görevini üstenene hoparlör modelidir. Sonuç olarak, boyut olarak oldukça öneme sahip olan bu hoparlör modelleri, büyük ve profesyonel ses sistemlerinin vazgeçilmez ürünleri arasında gelmektedir.

Kule Hoparlör Kullanım Alanları Nelerdir?
Kule hoparlör kullanım alanları açık alan veya kapalı alan fark etmeksizin düğün salonları, kafeler, konser alanları, etkinlik alanları, fuarlar ve bunlara benzer büyük ses sistemi gereksinimi olan birçok alanda aktif olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, büyük ve güçlü bir hoparlör modeli olduğundan dolayı küçük alanlarda kullanılması önerilmemektedir.

Kule Hoparlör Kargo Süresi Nedir?
Kule hoparlör sipariş verildikten itibaren 1 iş günü içerisinde güvenle paketlenip kargoya verilmekte ve devamında yer alan 2 iş günü içerisinde sizlere ulaştırılmaktadır. Ayrıca mevcut yoğunluğumuz ve sizlere olan mesafemiz bu sürelere etki edebilir.

Kule Hoparlör Ödeme Yöntemleri Nelerdir?
Kule hoparlör taksit seçenekleri dahil olmak üzere sitemiz üzerinde yer alan 3d güvenlikli kredi kartı ödeme yöntemi sayesinde veya mevcut hesaplarımıza belirli tutarları havale veya eft şeklinde de ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.