5.490,00 TL 4.750,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
4.990,00 TL 4.250,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı

Yan Flüt Modelleri

Yan flüt, saksafon ve klarnete benzeyen, profesyonel sahne enstrümanlarından biridir. Üflemeli çalgı grubunda yer alan müzik aleti, blok flüte kıyasla biraz daha zor çalınır. Blok flüt, düz tutularak üflenen, çoğunlukla ilkokul çağındaki çocukların çaldığı bir müzik aletidir. Yan flüt ise müzisyenlerin sahne performanslarında ve müzik gruplarında tercih ettiği enstrümandır. Tutuş ve üfleme şekli açısından blok flüte oranla çalınması biraz daha zordur. İlk acemilik süreci geçtikten sonra çıkardığı ses ise muazzam derecede hoştur. 

Çıkardığı dinlendirici sesle birçok müzik türünde kullanılmaya uygundur. Farklı müzik tarzlarında ara eleman, ses güçlendirici öge ya da ara ses üretmek amacıyla kullanılır. Klasik müzik, caz, pop ve birçok farklı müzik türünde yardımcı enstrümandır. Tek başına kullanılabildiği gibi diğer enstrümanlarla birleştiğinde daha zengin melodiler oluşturmaya yarım eder. Bu yönüyle tam bir saz arkadaşıdır. Onunla ilgili en çok merak edilenlerden bir diğeri adını nereden aldığıdır. Yan flüt, adını duruş pozisyonundan alır. Üflerken flütü yan şekilde tutmanız, vücut pozisyonunuzu da buna uygun olarak hafif yan şekilde ayarlamanız gerekir. 

Yan Flüt Nedir?

Yan flütün tanımı ve temel özellikleri kısaca şu şekildedir: Yan flüt, üç ayrı kısımdan oluşan, üzerinde delikler ve tuşlar bulunan, rezonans delikleriyle ses çıkarmayı sağlayan silindirik çalgıdır. Akordu doğru, kalitesi yüksek bir yan flütle harika solo konserler ve orkestra müziklerine eşlik edecek parçalar çalabilirsiniz. Flütün ses kalitesini, yan flüt malzeme kalitesi belirler. Müzik aletinden yüksek verim elde etmek istiyorsanız seçtiğiniz müzik aletinin piyasada bilinen bir markanın ürünü olduğundan emin olmalısınız. 

Flüt alırken dikkat etmeniz gereken özelliklerin yanında ses çıkarırken yapmanız gerekenler de bir o kadar önemlidir. Yan flütten düzgün ses çıkarabilmek için üflemeden, diğer çalış tekniklerine her detayı doğru şekilde öğrenmelisiniz. Bunun için öncelikle flütün bölümlerini tanıyarak başlayabilirsiniz.

Yan Flütün Bölümleri Nelerdir?

Yan flütten doğru sesi elde edebilmek için öncelikle hangi parçanın hangi işleve sahip olduğunu öğrenmeniz gerekir. Yan flütün yapısı ve bileşenleri hakkında gerekli bilgileri öğrendikten sonra ondan doğru sesi çıkararak melodiler çalmaya başlayabilirsiniz. Buraya gelene kadar bol bol ayna karşısı egzersizi yapmayı ihmal etmemelisiniz. Şimdi gelelim, flütün bölümlerine ve özelliklerine: 

Yan flütün bölümleri baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç kısımdan oluşur. Baş, flütün ağızlık kısmıdır. Her üç bölümde de hem nota hem de rezonans delikleri olmak üzere çeşitli bölümler yer alır. Bazı delikler nota basmaya ve nota seslerini çıkarmaya yararken bazıları flüte doğru hava girmesini ve ses oluşumunu sağlamak üzere tasarlanmıştır. 

Yan Flüt Nasıl Çalınır?

Yan flüt temel çalma teknikleri ve başlangıç rehberi arıyorsanız şimdi birkaç basit adımı takip edebilirsiniz. Yan flütü doğru şekilde üflemek için diyafram nefesi almanız gerekir. Mum üfleme, köpek gibi kesik nefes alma teknikleri sayesinde farklı nefes egzersizlerini deneyebilirsiniz. İstikrarla yaptığınız nefes çalışmaları, yan flüt için doğru sesi çıkarmayı öğrenmenize yardım eder. 

Üflemeden önce ağzınızı tamamen serbest bırakmalısınız. Ağzınızın içi tamamen havayla dolmalıdır.  Güçlü üfleme tekniklerini çıkarırken baş kısmını, flütün üfleme deliği yandan görünmeyecek şekilde çevirin. Sonra alt dudağınızın altına yerleştirin. Bu açıdayken dudaklarınızı hafif büzerek güçlü şekilde üflemeyi deneyebilirsiniz. Bu teknikle kendi kendinize yan flüt çalmayı deneyebilirsiniz. 

Profesyonel müzisyenlerden eğitim alarak Lastvoice yan flüt dersleri alabilirsiniz. Size ve eğitmeninize uygun hazırlanan program sayesinde bütün akış sizin ilerleme düzeyinize göre yapılır. Grup derslerinden alamayacağınız verimi, birebir özel dersler aracılığıyla elde edebilirsiniz. 

Yan Flüt Nasıl Akort Edilir?

Yan flüt akort tekniklerini öğrenmeden önce flütün akort sistemini bilmelisiniz. Flütün baş kısmında dışarıdan görünmeyen mantar tıpaya benzer bir alan vardır. Kalıcı akordu buradan yapılır. Bu flütün belli bir tonda çalması için en başta yapılan ayardır. Bu kısım akort sırasında yeniden değiştirilmez. Yan flüt akort teknikleri ve yöntemleri temel olarak şu şekilde gerçekleşir: 

Yan flütün akordunu yaparken ağızlık kısmını gövdeden biraz gevşeterek hafif dışarı doğru çıkarın. Bu sayede flütü pesleştirebilirsiniz. Ağızlık kısmını tamamen kapatın. Bu şekilde ise flütü tamamen tizleştirebilirsiniz. 

Flüdün akordunu yaparken la sesini temel alırsınız. Flütü tek başına çalacaksanız yani bir enstrümana eşlik etmeyecekseniz enstrümanın kendi la sesini çalarak akort yapmanız gerekir. Piyano ya da gitar gibi farklı enstrümanlara eşlik edecekseniz akordu eşlik edeceğiniz enstrümanın la sesine göre yapmanız gerekir. Flütünün akortsuz olduğunu gösteren en temel şey, çalarken çıkan titreme sesidir. İki enstrümanın sesi birbirine uymadığı için bu sesi duyarsınız. 

Akort için isterseniz bir telefon uygulaması isterseniz dijital akort cihazı kullanabilirsiniz.  Her ikisinde de la notasını üfleyerek ibrenin nerede durduğunu kontrol etmelisiniz. İbre sol tarafta ve sıfırın altındaysa flütünüz olması gerekenden tiz bir sese sahiptir. Sağ taraftaysa olması gerekenden pes bir sese sahiptir. Sol taraftaki ibreyi ortaya getirebilmeniz için flütün başlığını biraz açabilirsiniz. Aynı şeyi sağ taraf için de yapabilirsiniz. Fazla pes sesi azaltmak için bu sefer flütün başlığını biraz gövdeye yaklaştırabilirsiniz. Bu sayede doğru tonu bularak flüt akordunu tamamlamış olursunuz. 

Yan Flüt Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yan flüt alırken dikkat etmeniz gerekenlerin başında flütün kalitesi gelir. Kullanılan malzeme kalitesi çıkan sesle birlikte kendini ele verir. Yan flütler günümüzde altın, gümüş ya da nikel alaşım kullanılarak üretilir. Kalitesiz ve ahşap malzemeden üretilen modelleri tercih etmemelisiniz. Bu hem ses kalitesi açısından hem de dayanıklılık açısından önemlidir. Kararmış yan flütleri almaktan kaçınmalısınız. Flüt parçalarının birbirine kusursuz şekilde uyum sağladığından emin olmalısınız. 

Seçtiğiniz modelin ses ve malzeme kalitesi kadar bütçenize uygunluğu da son derece önemlidir. Midex kalitesinin en güzel nefesli çalgı örnekleri arasında yer alan enstrümanlarla tanışın. Aradığınız kaliteye kısa sürede kavuşmanın mutluluğunu yaşayın. 

Profesyonel yan flüt önerileri arıyorsanız Midex YFL-16G ve YFL-16N modellerini inceleyebilirsiniz. 16 delikli yan flüt modelleri, dünya standartlarında üretilmiş olup yeni başlayanlardan profesyonellere herkes için idealdir. Taşıma çantası ve nota sehpasıyla birlikte satın alabileceğiniz bu iki model, Lastvoice güvencesiyle adresinize ulaşır.

İki yan flüt modeli de yüksek ses kalitesi, şık tasarımı, uzun süre dayanıklı yapısıyla dikkat çeker. Ayar tornavidası, temizleme çubuğu ve beziyle gelen enstrüman modelleri, birçok müzisyenin elinden düşürmek istemeyeceği kaliteye sahiptir. 

Yan Flüt Fiyatları

Güvenli alışveriş yapabileceğiniz yan flüt markaları arasında yer alan Midex, ses kalitesiyle ve ergonomisi ile ön plana çıkar. Sektörde bilindik markaları tercih ederek gerekli olduğu halde, hızlı destek alabilirsiniz. Enstrümanı satın aldığınız ilk andan itibaren Lastvoice profesyonelleri size merak ettiğiniz ve zorlandığınız her konuda gerekli bilgilendirmeyi sağlar. 

Uygun yan flüt fiyatları, Midex markasının müzik teknolojisine sağladığı fiyat performansıyla değerlendirildiğinde tatminkâr bir seviyededir. Evlerinizde boş zaman aktivitelerinde çalmak ya da profesyonel sahnelerde kullanmak üzere tercih edeceğiniz yan flüt modellerini şimdi kategorimizden inceleyebilirsiniz.

Yan Flüt Hakkında Soru ve Cevaplar

 

Yan flüt nasıl icra edilir ve hangi tür müzik aletidir?
Yan flüt adını taşıyan bu eşsiz enstrüman icra biçiminden dolayı bu ismi almıştır. Yan flüt, flüt ailesine üye olmakla birlikte ailenin en yaygın şekilde profesyonel açıdan kullanılan türüdür. Yan flüt dışında sıkla karşınıza çıkabilecek flüt ailesi üyeleri ise, pikolo flüt, alto flüt ve bas flüt modelleridir. Ayrıca yan flüt modeli ise ağızlık veya diğer bir adıyla bek adı verilen kısma üfleme deliği adı verilir. Mevcut bu üfleme deliği ise icra eden kişinin alt dudağına dayalı olmalıdır. Sonrasında ise sağ omzunun yönünde yere koşut bir şekilde konumlandırılarak, sol eliniz bek yani ağızlık bölümü tarafına ve sağ el ise kuyruk tarafına tutularak icra edilir. Flütü doğru pozisyonda konumlandırmak için iki elin başparmakları ise ürünü alt kısımdan destekler.

 

Yan flüt kullanıcılarının dikkat etmesi gerekenler nelerdir?
Genellikle yan flüt modellerinin çapı 1,9 cm civarında ve flüt bek bölümünden itibaren kapalı uca varıncaya dek 67,2 cm uzunluğunda olmaktadır. Yan flüt modelleri üflemeli ve nefesli tür müzik aleti olduğu için icralarınızın kalitesini ve verimini en iyi şekilde arttırabilmek için sürekli ve istikrarlı bir şekilde pratik yapılmalıdır. Ayrıca ses egzersizleri, nota bilgisi, parmak pratikleri ve elbette profesyonel yardım alarak bu enstrüman ile ilgili icra seviyenizi arttırabilirsiniz. Benim bu konuda sizlere tavsiyem ise meraktan öte bu enstrüman ile ilgili ilginiz var ise eğer, düzenli ve istikrarlı bir şekilde bahsetmiş olduğum alanlarda kendinizi geliştirmek için ürüne emek vermeli ve vakit ayırmalısınız.

 

Yan flüt kullanım alanları nelerdir?
Yan flüt birçok müzik türünde verimli bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca günümüzde sahne ses projelerinin vazgeçilmez üyelerinden biridir. Ürettiği ve sahip olduğu ses özellikleri bakımından oldukça verimli bir şekilde profesyonel orkestralar için vazgeçilmez olan üyelerden biridir.

 

Yan flüt kargo süresi nedir?
Yan flüt satın alındıktan itibaren 1 iş günü içerisinde genellikle güvenle paketlenerek kargoya verilir ve devamında yer alan 2 iş günü içerisinde ise normal şartlar altında sizlere ulaştırılmaktadır. Fakat yan flüt modelini satın aldığınız an ki yoğunluk başta olmak üzere tedarik noktalarımıza olan mesafeniz bu sürelere artı ve eksi yönde etki edebilmektedir.

 

Yan flüt ödeme yöntemleri nelerdir?
Sitemiz üzerinde yer alan yan flüt modellerini 3d güvenlikli kredi kartı ödeme yöntemi sayesinde ya da mevcut banka hesaplarımıza belirlenen tutarları havale ve eft yaparak da ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.