139,00 TL 89,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
139,00 TL 89,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı

Melodika Modelleri

Melodika hem tuşlu hem üflemeli bir müzik aletidir. Genel olarak tuşlu çalgı grubunda yer alan melodika, çıkardığı mekanik sesle mızıkayı ve flüdü çağrıştırır. Enstrümanın, orga ve flüde benzeyen iki ayrı modeli bulunur. Melodikanın flüt şeklindeki formunda tuşları üfleme borusunun üstüne eklenmiş şekildedir. Bu haliyle ağızlık kısmına üflerken tuşlara kolay basabileceğiniz yapıdadır. Gerek flüt gerek org tipinde olsun. Her iki melodika modelini de üfleyerek ve tuşlara basarak çalabilirsiniz. Enstrümana hâkimiyet kurmanızı sağlayacak alıştırmalardan sonra kolay şarkılardan başlayarak daha iyi melodiler oluşturduğunuzu fark edebilirsiniz.

Melodika Nedir?

Melodika, yeni başlayanların ve okul öğrencilerinin müzik kulağını geliştirmek için benzersiz bir enstrüman çeşididir. Melodikanın tanımı ve tarihi şu şekildedir: Melodika, üflemeli ve tuşlu bir çalgıdır. Ağızlık kısmına üfleyerek klavyeye iletilen ses, basılan tuşlarla desteklenir. Bu koordinasyon doğru sesin çıkmasını sağlar. Flüt ya da org şeklinde çalınabilen iki formu da temel anlamda basittir. Notaların yerini öğrendikten sonra şarkıları kolayca çalmaya başlarsınız. 

Çocuklarda el becerilerinin ve motor becerilerin gelişmesini destekler. Hayat enerjisi veren bir sese sahip olan melodikaları sadece hobi amaçlı da çalabilirsiniz. Sınıf koroları oluşturmak, sevdiklerinizle hoş vakitler geçirmek için özgün melodiler oluşturabilirsiniz. Org ve midi klavye gibi çalınabilen bu müzik aletini, piyano öğrenmenin başlangıcı olarak görebilirsiniz. 

Yapacağınız pratikler sayesinde ellerinizi daha hızlı kullanmayı öğrenebilirsiniz. Sadece bir okul eğitim aracı gibi duran melodika, size tuşlu çalgılar için altyapı oluşturmanızda da yardımcı olur. Müziğin sizi nerede nasıl bulacağını bilemezsiniz. Okullarda melodika seçilmesinin sebeplerinden bir tanesi de muhtemelen geleceğin müzisyenlerine ilham vermektir. 

Melodika Türleri ve Modelleri

Temel melodika türleri, tuş sayısına göre çeşitlilik gösterir. 27, 32, 37 tuşlu melodika modelleri, farklı büyüklüklere sahiptir. Bu tipte melodikalar, org şeklinde tasarlanmıştır. Tuş sayısı arttıkça orglar gibi ebatları yana doğru genişler. Flüt şeklindeki melodikalarda tuş sayısı 13’tür. 

Midex Orf-ML-13B plastik yapıya sahiptir, yeşil renktedir. Ağırlıklı olarak çocuklar tarafından ve okul enstrümanları şeklinde kullanılan çalgı türüdür. Midex Orf-ML-13A 13 tuşlu mor melodika modelidir. Plastik malzemeden üretilmiştir. 

Midex ML-32PK pembe melodika kız çocuklarına hitap eden tasarımıyla dikkat çeker. 32 tuşlu modelde üfleme hortumu ve klavye bölümü olmak üzere iki parça bulunur. Midex ML 32 serisi içinde yer alan diğer modeller arasında: ML-32BK, ML-32PU, ML-32BL yer alır. Tasarım olarak birbirlerine çok benzerken renk olarak birbirlerinden farklılık gösterirler.

Pembe dışında siyah, mavi, mor renk alternatifleri bulunur. Tozlanmasın ve darbe almasın diye özel koruma çantalarıyla birlikte satılırlar. Kullanmadığınız zamanlarda korumak ve bir yerden bir yere götürmek için çanta içinde taşımanız gerekir. 

Melodika Nasıl Çalınır?

Nota bilgisi ve akorlar, org ve klavye ile aynıdır. Melodika çalarken sağ elle tuşlara basılır, sol elle enstrüman tutulur. Flüt şeklindeki melodikalarda enstrüman flüt tutar gibi iki elle tutulur. Baş parmaklar müzik aletinin gövdesini arkadan desteklerken diğer parmaklarla tuşlara basılır. Ağızlık kısmından üflenerek notaların çalınması sağlanır. Melodika çalmaya merak sardıysanız Lastvoice müzisyenleri tarafından oluşturulmuş özel kurslara katılabilirsiniz. Bir taraftan eğitimleri izleyip bir taraftan çalma pratiği yapabilirsiniz. Ödevlerinizle birlikte pekiştireceğiniz melodika çalma sürecini gittikçe geliştirerek daha temiz melodiler oluşturabilirsiniz.

Melodika Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Melodika seçerken ses kalitesi ve dayanıklılık en çok dikkat etmeniz gereken konudur. Müzik kariyerinizde profesyonel bir seviyeye ulaşmak için tuş takımı geniş olan modelleri tercih edebilirsiniz. Temel el ve göz koordinasyonunu, müzik kulağınızı geliştirmek için melodika hoş bir enstrüman seçimidir. Malzeme kalitesi, enstrümanınızın kalitesini de belirler. Uzun yıllar dayanıklı olması için hem enstrümanın kalitesi hem de enstrümanı kullanım şekliniz önemlidir. Kullanmadığınız zamanlarda çantasına koyarak muhafaza edebilirsiniz. Bu onu tozlanmaktan ve dış etkenlerden korur. 

Popüler Melodika Markaları ve Modelleri

Fiyat performans markalar arasında Midex, ses kalitesi ve kullanım kolaylığı açısından ön plana çıkar. Melodika modelleri, ergonomi ve ses kalitesi açısından farklılık gösterir. Kolay taşınabilir, hafif melodikalar, çocukların ve yeni başlayanların pratik yapmasını kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Nefesli ve üflemeli çalgılara ilgi duyan yetişkinler için de tercih edilen enstrümanlar arasındadır. 

Uygun Melodika Fiyatları

Melodika seçeneklerinde uygun fiyatlı modeller, Midex markasının iki farklı türünü içerir. Hem flüt şeklinde hem de org tipinde olan melodikaları, Lastvoice avantajıyla satın alabilirsiniz. Güvenli alışveriş sayesinde hızlı sipariş oluşturabilirsiniz. Melodika modelini sipariş verdiğinizde öğrenim metodunu ve nota bilgisini de enstrümanla birlikte temin edebilirsiniz. Müziğe ilgi duyanlardansanız ve bu alanda kendini geliştirmek için Lastvoice güvencesini seçtiyseniz, bizden istediğiniz zaman profesyonel destek alabilirsiniz. Online ders olanakları, müzik aletlerinin bakımı, akort edilmesi gibi her konuda bize ulaşabilirsiniz.