235,00 TL 169,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
269,00 TL 219,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
149,00 TL 99,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
88,00 TL 66,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
149,00 TL 99,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
135,00 TL 89,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
249,00 TL 199,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
129,00 TL 79,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
129,00 TL 79,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
129,00 TL 79,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
259,00 TL 189,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
129,00 TL 79,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
221,00 TL 176,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
199,00 TL 159,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.199,00 TL 1.049,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.379,00 TL 1.149,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.349,00 TL 1.990,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.990,00 TL 2.490,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
3.390,00 TL 2.890,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
3.790,00 TL 3.250,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı

Örf Aletleri Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Örf aletleri, hem geleneksel hayatta kullanılan hem de profesyonel performanslarda sıklıkla yer bulan enstrümanlardır. İsminden de anlaşılacağı gibi örf aletleri, geleneklerin bir parçası olarak ortaya çıkmıştır. İlerleyen dönemlerde kullanım şekilleri değişiklik göstermiş ve yaygınlaşmıştır. 

Çok sayıda örf aleti, orkestralarda ve solo performanslarda sesleri güçlendirmek için sanatçılar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Örf aleti paketleri zil, marakas, ritim çubuğu, çocuk asma davulu, tef, zilli tef, tamborin tef, ksilofon, el zili gibi çeşitli içeriklere sahiptir. 

Geleneksel örf aletleri olarak da geçen bu enstrümanlar, kına gecelerinde,  özel toplantılarda ve çeşitli müzik etkinliklerinde kolayca kullanabileceğiniz tarzdadır. Çocuklar bile çok kolay bir şekilde kullanabilir. Lastvoice güvencesiyle eğlencenize kalite katmak için şimdi siz de örf aletleri satın alabilirsiniz.

En Yaygın Örf Aletleri Çeşitleri

En yaygın kullanılan örf aletleri son derece zengin alternatiflerden oluşur. Örf aletleri şu seçenekleri kapsar: 

 • Marakas: Ucu top şeklinde sapları bulunan ve salladıkça ritim tutmaya yarayan örf aletidir. 

 • Ziller: Ziller, birden çok çeşide sahiptir. Ahşap saplı el zili, küçük el zili gibi tutuş şekilleri ve ebatları farklı olan ziller vardır. Saplı zilleri, iki elinizle sağa sola sallayarak çalabilirsiniz. Avuç içine sığan ufak zilleri ellerinizi açıp kapatarak çalabilirsiniz. 

 • Ksilofon: Farklı kademelerden oluşan ve iki tokmakla çalınan bir çeşit vurmalı çalgıdır. 

 • Melodika: Üzerinde tuşları bulunan, flüte benzer nefesli çalgıdır. 

 • Mızıka: Çeşitli dudak ve el hareketleriyle sese hacim kazandırarak çalınan üflemeli küçük çalgıdır. 

 • Davul: İki tokmakla üzerine vurularak ritim tutulan, eski kabile ayinlerinde, özel günlerde, orkestralarda ve bando takımlarında kullanılan enstrümandır. 

 • Tamborin Ahşap Tef: Bir çeşit tef olarak kullanılan, elle vurularak çalınan ve şıngırtılı bir ses elde etmeyi sağlayan enstrümandır. 

 • Tahta Kaşık: Halk oyunlarının vazgeçilmezi, düğünlerde, özel gün kutlamalarında oynamak için kullanabileceğiniz örf aletleri arasında yer alır. 

Örf aletleri, çok sayıda geleneksel müzik aletinden oluşur. Geçmişten günümüze farklı amaçlarla kullanılan örf aletleri, hala belli özel günlerde ve kutlamalarda kullanılmaya devam eder. 

Örf Aletlerinin Tarihi ve Gelişimi

Örf aletlerinin tarihi, tam olarak bilinmemekle birlikte genel olarak küçük grupların bir arada eğlenmesini sağlayan çalgıları içerir. Tahta kaşıklar bir taraftan Anadolu kültüründe yemek yemeye yararken diğer taraftan halk oyunlarında önemli bir enstrümandır. 

Zamanında toplulukların özel törenlerde kullanmak üzere hayvan derilerinden ve doğal malzemelerden yaptıkları tef gibi çalgılar hala ritim araçları olarak popülerdir. Birbirinden farklı çalış tarzları ve teknikleri bulunan örf aletleri, yardımcı çalgılar olarak Türk müziğinde önemli bir yere sahiptir. 

Örf Aletleri Fiyatları

Örf aletleri fiyatları açısından bütçenizi zorlamayacak setlerden oluşur. Bazılarını tek başına da temin edebileceğiniz örf aletleri, bir set halinde de satılır. Parmak zil, kına gecelerinde kızların bir araya geldiğinde eğlenmek için kullandığı bir ritim aracıdır. Tef yine küçük grupların bir araya gelerek kendi kendilerine müzik yapmak için kullandığı önemli bir çalgıdır. Bu çalgıların fiyatları, paket içeriklerine ve malzeme kalitesine göre değişiklik gösterir. Lastvoice kalitesini yansıtan örf aletleri setlerini şimdi kategorimizden inceleyerek ihtiyacınız olan çalgıları kolayca sipariş verebilirsiniz. 

Orff aletleri fiyatları kullanılan malzeme, estetik ve markaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak, makalenin başında bahsettiğimiz gibi basit gibi görünse de bu müzik aletleri, en ufak bir malzemeden kaçış esnasında ton, ritim, tını ve benzeri birçok şeyin mahvedilme olasılığı çok yüksektir. Bu yüzden kişisel tavsiyemiz, fiyat olarak çok uçuk rakamlara sahip olmayan bu ürünlerde hem çocuğunuz gelişimi hem de kendiniz için olabildiğince kaliteli olanı seçmenizi tavsiye ederiz.

Kaliteli ve Dayanıklı Örf Aletleri

En iyi örf aletleri arasında popülerliğini koruyanlar arasında ziller başı çeker. Tef de yine ziller kadar popüler olan ve eğlencenin vazgeçilmez parçası olarak bu sınıfta yerini alır. Kaliteli ve dayanıklı örf aletleri, yüksek malzeme kalitesine sahiptir. Uzun yıllar kullanabileceğiniz ve çocukların da müzik kulağını geliştirmeye yardımcı müzik aleti gruplarıdır. 

Örf aletleri içinde yer alan ritim çubuğu da geleneksel çalgılardan bir tanesidir. Çocuklarda ritim duygusunu geliştirmek ve farklı müzik aletlerine uygun ritim tutmak için kullanabileceğiniz çalgılardır. Ahşap saplı el zili sayesinde yine kız toplantılarınızı eğlenceli bir geceyle sonlandırabilirsiniz. Bekârlığa veda toplantılarınızda güzel ritimler oluşturabilirsiniz. 

Yaz akşamlarında arkadaşlarınızla güzel bir anı biriktirmek için örf aletlerini tercih edebilirsiniz. Güzel günlerinizin en güzel tanıkları olsunlar diye en kaliteli örf aletlerini Midex ve Lastvoice güvencesiyle satın alabilirsiniz. 

Örf Aletleri Kullanım Alanları

Örf aletleri adından da anlaşılacağı gibi geleneksel kullanım alanlarına sahiptir. Halk oyunu gösterileri, özel şehir etkinlikleri, belli yörelerde yapılan düğünler örf aletlerinin kullanıldığı yerlerdir. En yaygın örf aletleri arasında mızıka, üçgen zil, marakas yer alır. Güzel günlere unutulmaz anılar katmak için örf aletlerini kullanabilirsiniz. Köy düğünlerinde tahta kaşıklarla karşılıklı oynamalar hala vazgeçilmez bir gelenek olarak devam eder. Okullardaki dans ve gösteri topluluklarında, Anadolu düğünlerinde, kına gecelerinde, bazı düğünlerde, arkadaş toplantılarında örf aletleri eğlence amacıyla kullanılır. 

Hangi Örf Aleti Size Uygun?

Örf aleti alırken hangi müzik aletlerinden daha çok hoşlandığınızı düşünebilirsiniz. Vurmalı mı üflemeli çalgılar mı size hitap ediyor? Buradan yola çıkarak aklınıza şu soru gelebilir: Örf aleti nasıl seçilir? Kına gecelerinde geleneksel olarak en çok kullanılan örf aletleri arasında tef ve zil yer alır. Bunların dışında çalmaktan keyif alabileceğiniz ara sesler olarak kullanabileceğiniz marakas, ritim çubuğu, davul gibi perküsyon aletlerini tercih edebilirsiniz. Hangi tür çalgılardan hoşlandığınızı göz önünde bulundurarak kendinize uygun örf aletini bulabilirsiniz. 

Örf Aletleri ve Kültürel Önemi

Geleneksel örf aletleri, uzun yıllardan beri kullanılagelen çalgılardır. Örf aletlerinin kültürel önemleri, özel günlerde insanları eğlendirmeleriyle ön plana çıkar. Tahta enstrümanlar, köylerde en çok kullanılan çalgılardır. İnsanların hayatının içinden gelen bu enstrümanların köy yaşamında yeri ayrıdır. Bu çalgılar, profesyonel deneyim gerektirmez, insanların kendi kendine eğlenmesine yardım eder. Bu yönüyle köylerde, çeşitli yörelerde ve özel günlerde kolayca temin edilip çalınabilir. 

Ahşap malzemeden üretilenler, akustik açıdan iyi bir kaliteye sahiptir. Basit bir çalınma şekilleri olduğu için marakas gibi perküsyon aletleri sadece şarkı söylerken çıkardıkları tınılarla ortamı şenlendirmeye yardım eder. Ahşap malzemeden üretilen örf aletleri, zararlı madde ihtiva etmediği için çocuklar için de sağlık riski teşkil etmez. Bu noktada çocukların gelişimini desteklemek, onların ritim duygularını kuvvetlendirmek için de rahatlıkla tercih edebileceğiniz yapıya sahiptir. 

Örf aletleri hakkında daha fazla bilgi almak ve sipariş vermek için Lastvoice profesyonel müzisyenleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Örf Aletleri Nelerdir?

Örf aletleri, ahşap çalgılar ya da ritim çalgıları olarak anılan müzik aletleridir. Tarihi çok eskiye dayanan bu müzik aletleri, birçok alanda hayatımıza dahil olmaktadır. Genel olarak kullanım amacı birçok grupta arka fon ya da arka ritim sesleri görevini görse de, kullanıcının profesyonelliğine göre ana enstrümanlar arasına da girebilmektedir. Ekstra olarak, örf aletleri denilince birçok çalgının ahşaptan yapıldığını göreceksinizdir. Genel olarak çok eski bir tarihe dayandığı için bu enstrümanlar, diğer müzik aletleri gibi fazla gelişmemiş ve ilk var olduğu kasaya yakın hallerde yani şekillerde üretimi sürmektedir. Peki örf aletleri sadece müzik için mi kullanılmaktadır diye soracak olursanız, cevabımız bu konuda maalesef hayır olacaktır. Örf aletleri insanın doğasında var olan tınılardan taklit alınarak yapıldığı için insanın gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. Örnek verecek olursak, çocukların gelişim çağında sesleri ayırt edebilmesi ve hayatta farklılıkların var olduğunu daha iyi anlayabilmesi için çocuk gelişiminin her aşamasında birçok insan fark etmese de örf aletleri ana gelişim aracı olarak kullanılmaktadır. Buna ekstra olarak, diğer enstrümanlara göre tehlikesi daha düşük seviyede olduğu için birçok aile bu müzik aletlerini tercih etmektedir. Son olarak bunlara en iyi örnek ise, okul öncesi orff aletleri olarak birçok veli tarafından satın alınan ürünlerdir.

Örf Aletleri İsimleri

 • Ksilofon
 • Guiro
 • Balık Sırtı Guiro
 • Kurbağa Sırtı Guiro
 • Tef
 • Metalafon
 • Ritim Çubuğu
 • Üçgen Zil

 

Örf Aletleri Yapımı

Örf aletleri yapımında ilk adım doğru malzemeden gelmektedir. Doğru malzeme yani doğru hammadde yani olması gereken tınıyı ve konforu yakalayabileceğiniz ağaç modeli seçimi ile kolayca bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Ancak, çok basit gibi görünse de püf noktaları ve ayrıntıları oldukça bol olan çalgılardır. Detaylı olarak yapımları için internette birçok video bulunsa da, hayal gücü ile ortaya çıkan bu çalgıların yine hayal gücü ile üretilmesinde yanayızdır.

Örf Aletleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Örf Aletleri Nelerdir?

Örf aletleri, orf çalgıları olarak da anılan birçoğu perküsyon müzik aletleri ailesinden olan yani ritim çalgıları arasında çoğunlukla kabul gören müzik aletlerine denir. Genel olayı ritim üzerine olan bu çalgılar, kullanıcının ve kullanım alanının gereksinimlerine göre yer yer arşa yani çok üst düzey profesyonellikte gösterilere şahit olmanız olası bir ihtimale sahip olan müzik aletleridir.

Örf Aletleri Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyim?

Örf aletleri almadan önce hammadde ve diğer kalite noktalarına teyit esnasında dikkat edilmelidir. Daha sonra ise, en ufak bir kasa farklılığından dolayı seslerin değişeceğini düşünecek olursak, aradığınız tınıdaki müzik aletini tam olarak aynı kasada almanızı tavsiye ederiz. Diğer yandan çocuklar için zararlı, tehlikeli veya benzeri olumsuzluk barındıran orf çalgılarından kaçınmalısınızdır.