479,00 TL 389,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
729,00 TL 599,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
729,00 TL 599,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.350,00 TL 1.150,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.590,00 TL 1.390,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.350,00 TL 1.150,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.590,00 TL 1.390,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.350,00 TL 1.150,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.590,00 TL 1.390,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.943,00 TL 1.691,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.226,00 TL 1.932,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.783,00 TL 2.352,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.943,00 TL 1.691,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.226,00 TL 1.932,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.783,00 TL 2.352,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.583,00 TL 2.184,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.919,00 TL 2.478,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
3.287,00 TL 2.846,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
3.750,00 TL 3.190,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
3.990,00 TL 3.450,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı

Geçmişten Günümüze Org Modelleri

Org, denilince hepinizin aklına illa ki gittiğiniz düğünler gelir. Sahne performanslarının vazgeçilmezlerinden biri olan orglar, piyano gibi tuşlu çalgılar grubunda yer alır. Gerek canlı performanslarda gerek amatör çalışmalarda kullanılan org, üzerindeki ses efektleriyle farklı melodiler oluşturmanıza yardım eder. Enstrümanın çalış şekli piyanoya çok benzerdir. Kolay taşınabilir ve küçük yapısıyla piyanonun seyyar versiyonu gibidir. 

Üzerindeki tuş takımında müzik aletinin büyüklüğüne göre farklı tuş sayıları yer alır. Siyah ve beyaz tuş takımından oluşan org modelleri, piyanolar gibi zıtlığın uyumunu temsil eder. Tuşe hassasiyeti ve tercih ettiğiniz markanın kalitesi, org çalarken aldığınız hazzı büyük oranda etkiler. Midex org modelleri size başlangıç ve ileri seviye kullanım için avantajlı özellikler sunar. Lastvoice org modelleri, bütçenize uygun seçenekleri, online kurs olanakları, kullanım için hazır video içerikleriyle sizi bekler.  

Org Nedir?

Orgun tanımı ve tarihi hakkında biraz daha bilgi vermek gerekirse: Üzerinde piyanonunkine benzer tuş takımının yer aldığı, klavyeli çalgıya org denir. Orgun ortaya çıkması, M.Ö. 150-200 yıllarına rastlar. İlk bulunan org körüklü ya da hava gücüyle çalışan bir model değildir. Oldukça heybetli ve su gücüyle çalışan bir müzik aletidir. İcat edildiği dönemde Bizans kiliselerinde kullanılan org, su gücüyle hareket ettiği için hydraulis adını almıştır. M.S. 3.yüzyılda orgun hava gücüyle çalışan modelleri icat edilmiştir. 1930’lu yıllarda elektrikli orgun icat edilmesi, enstrümanın bugün çok daha yaygın kullanılmasını sağlamıştır.

En İyi Org Markası Hangisi?

Piyasada farklı segmentlerde çok sayıda org modeli görebilirsiniz. Satın almadan önce tuş hassasiyeti ve sayısı, dayanıklılığı gibi özelliklerine dikkat etmelisiniz. Müzik sektörünün güvenilir markası Midex org modellerini güvenle tercih edebilirsiniz. Fiyat performans markalar arasında bulunan Midex ve Rennes orglar, hem yetişkinlere hem çocuklara uygun modellere sahiptir. 

Yeni başlayanlar ve çocuklar için özel üretilmiş olan Midex PS-1500PK-H ve PS-1500PK modelleri fiyat performansı açısından güzel seçeneklerdir. Bu iki başlangıç seviyesi org modeli, 61 tuşa sahiptir. Tuş takımı piyano hassasiyetine sahiptir. 100 demoya ve 100 ritme sahiptir. Kutu içinden adaptör, mikrofon ve nota aparatı da çıkar. 2 bit dijital ekran özelliği, 5 perküsyon, 5 animal ses özelliği vardır. İki model de org tipi tuşlu çalgıdır. 

Profesyonel org modelleri arasında: Midex PS-3500 K, PS-4500-KSP ve kalitesiyle fark yaratan diğer seçenekler yer alır. Kutu içinden adaptör, kulaklık, çanta, sustain pedalı gibi elemanlarla birlikte alabileceğiniz org modelleri, teknik özelliklerine göre farklılık gösterir. Bazı modellerde MIDI çıkışı bulunur. Bu org modellerini aynı zamanda MIDI klavye olarak kullanabilirsiniz. 

Rennes org modelleri çocuklar için tasarlanmış olan pilli enstrümanları kapsar. 37 ya da 61 tuşlu çocuk orgu modelleri farklı yaş gruplarına uygun olarak tasarlanmıştır. Rennes NR-37 eğitici org modelini, 2-8 yaş grubu çocuklarınıza alabilirsiniz. 22 adet demo ve 8 adet ritim sayesinde küçük müzisyenlerin müzik kulağını geliştirmesini destekleyebilirsiniz. Rennes NR-61BK modelini 3-12 yaş grubu çocuklarınız için temin edebilirsiniz. Bu modelde 6 adet demo ve 10 ritim bulunur. Rennes NR-61PK pilli ve 61 tuşlu modeldir. 10 ritim ve 6 demo özelliğiyle çocuklarınızın müzik kulağını geliştirir, farklı melodileri harmanlayarak yeni melodiler oluşturmasını destekler.    

Org Nasıl Çalınır?

Org, tuşlu ve klavyeli bir çalgı olduğu için parmaklarla çalınır. Başlangıç aşamasında tercih edeceğiniz orgun en az 4 oktav olması gerekir. Oktav bir do notasından diğer notasına kadar geçen sıradır. Bir oktav olanlar daha çok çocuklara hitap eder. El becerinizi ve reflekslerinizi geliştirmek için orgunuzun doğru oktav değerine sahip olduğundan emin olmalısınız. 

Temel org çalma teknikleri, ideal büyüklükte bir enstrümanla doğru şekilde öğrenebileceğiniz parmak hareketlerini içerir. Enstrümanı tanımak ve parmakları tuşlara adapte etmek biraz zaman alır. Tuşları ezberlemek yerine öğrenmeye çalışarak başlarsanız ellerinizin tuşlara daha iyi adapte olduğunu fark edebilirsiniz. 

Notaları çalmaya başladığınız zaman her gün en az yarım saat çalışmalısınız. Ara verdiğiniz takdirde öğrendiklerinizi unutmanız kaçınılmazdır. İlk önce sağ elinizin 5 parmağını do, re, mi, fa, sol notalarını sırasıyla basmak suretiyle çalışabilirsiniz. Bu alıştırma size elinizi org üzerine pratik şekilde hareket ettirebilmenizde yardım eder. 

Temel seviyeden ileri seviyeye doğru yol alabilmek için orgla ilişkinizi kesmemeniz gerekir. Düzenli olarak çalışıp öğrendiğiniz teknikeri sürekli tekrarlayarak orga hakimiyetinizi gittikçe artırabilirsiniz. Yeni başlarken org çalmayı profesyonel müzisyenlerin dersleri aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Org kursları için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Org Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Org seçerken dikkat etmeniz gerekenler öncelikle ses kalitesidir. Ses kalitesi ve özellikler açısından inceleyeceğiniz modellerin en az 5 oktav olmasına dikkat etmelisiniz. Tuş hassasiyetinin yüksek olması, piyano sesine yakın ses elde edebilmeniz, çalma keyfinizi artırabilecek niteliktedir. Org seçerken uzun vadede kullanabileceğiniz modelleri tercih etmelisiniz. Piyasada kalitesini ispatlamış markaları tercih ederek uzun yıllar alıştırma yapabileceğiniz org modellerini satın alabilirsiniz. Çalışma yaparken sesin çevreye zarar vermemesi, kimsenin rahatsız olmaması için kulaklık temin edebilirsiniz. Org kategorimizden seçeceğiniz Midex ve Rennes modellerin çoğunda kulaklık satın aldığınız orgla birlikte elinize ulaşır.  

Org Akorları

Org notalarla çalınan ve temel seviyeden ileri seviyeye doğru giderken farklı akorların devreye girdiği enstrümandır. Gitar ve diğer enstrümanlarda olduğu gibi orglarda da şarkıları çalmanızı sağlayan akorlar bulunur. Alacağınız eğitim neticesinde minör ve majör akorları öğrenerek repertuarınızı genişletebilirsiniz. 

Orglarda ses kalitesine ve alıştırmalarla ilerletmeye çalıştığınız teknikler kadar akort da son derece önemlidir. Mekanik orglar için akort bazı ses bozulması durumlarında gerekir. Çaldığınız org elektronikse akort etme yöntemleri genel olarak ihtiyaç duyacağınız bilgiler arasında yer almaz. Orgunuzun sesiyle ve tuşlarıyla ilgili bir problem yaşarsanız profesyonellerden destek alabilirsiniz. 

Org Fiyatları

Başlangıç aşamasında size yeterli olabilecek tuş takımına sahip, portatif kolay taşınabilir bir org almanız yeterlidir. Uygun fiyatlı modeller arasından güvenilir markaları tercih ederek uzun yıllar kullanabileceğiniz modeli bulabilirsiniz. Lastvoice kalitesiyle güvenli alışveriş yaparak enstrümanınıza kullanım kılavuzu, aksesuarları ve güç aparatıyla birlikte kavuşabilirsiniz. 

Org İle Çalınabilecek Şarkılar

Bütün enstrümanlarda olduğu gibi org modelleri için de başlangıç seviyesi şarkılar bulunur. Öncelikle sağ elinizi güçlendirdikten sonra minör ve majör akorları öğrenerek çalış tekniklerinizi geliştirebilirsiniz. Müzik profesyonelleri tarafından oluşturulmuş video eğitimler yardımıyla enstrümanınızı canlı uygulamalar yaparak öğrenebilirsiniz. İşte sizin için seçtiğimiz birkaç popüler modern ve tanıdık parçalar:

• The Beatles: Let It Be
• Elton John: Your Song
• Coldplay: Clocks

Org Klavye Hakkında Soru ve Cevaplar


Günümüzde en çok kullanılan org klavye türü hangisidir?
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte enstrümanlara daha adapte bir şekilde üretilen elektronik org yani diğer bir adıyla dijital org modelleri daha çok talep edilir olmuştur. Ayrıca bu eşsiz enstrümanların artı yönlerini ve eksilerini en iyi şekilde algılayabilmek için org adındaki bu eşsiz tuşlu müzik aletinin yapısını ve ses üretme biçimini bilmeliyiz. Bildiğiniz üzere orglar geçmişten günümüze dek özgünlüğünü koruyarak gelmiş oldukça eski bir kilise ve benzeri dini mekân çalgısıdır. Ses üretme biçimi ise körükle aktarılan havanın temas edilen tuşlar vasıtası ile mevcut hava sütunlarından yol alarak ses ortaya çıkarmasıdır. Bu enstrüman türü oldukça kaba ve büyük yapılıdır. Taşınması oldukça güç olmasının yanı sıra mevcut mekanlara göre özel olarak üretilmekte ve devasa ebatlara sahip olabilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu eşsiz enstrümanlardan elde edilen sesler kaybolup gitmesin diye ve daha kolay ulaşılabilsin diye dijital org modelleri üretilmiştir.

Elektronik org modellerinin avantajları nelerdir?
Elektronik org diğer bir adıyla dijital org modelleri klasik ve standart modellere göre oldukça kolay taşınabilen yapıda olması ile ilgiyi çekmektedir. Ayrıca üretilen seslere dijital aksamlar aracılığı ile efekt ve çeşitlilik gibi artılar çıkmıştır. Ayrıca teknolojinin yardımı ile ürünler hava ve körükle değilde sadece tuşlara uygulanan temas ile ses üretilmektedir. Bu noktada ortaya çıkabilen tek dezavantaj ise tuşların hassasiyetidir. Çünkü tuşlu müzik aletlerinin organik olanlarının en büyük artısı tuşa uyguladığınız kuvvete karşılık farklı cevaplar alabilmektir. Fakat günümüzde ortaya çıkan dijital org modellerinde bu tuş hassasiyeti özenle geliştirilmekte ve üst düzey ürünleri ise oldukça maliyetli hale gelmektedir.

Elektronik org ve klavye satın alırken nelere dikkat edilmelidir?
Dijital org ve elektronik org satın alırken mevcut tuş sayısı başta olmak üzere özellik kapasitesi bakımından mevcut tuşların temaslara verdiği duyarlılık olan tuş hassasiyetlerinin ise sizlerin ihtiyacı ve beklentisini en iyi şekilde karşılayabilmesi önemlidir. Bu yüzden öncelikle kullanım amacınız ve düzeyine en uygun olan elektronik org modelini kullanım seviyenize göre değerlendirip mutlaka güvenilir tedarik noktalarından profesyonel yardım alarak satın almalısınız.

Org Klavye kargo süresi nedir?
Sürekli olarak birçok modeli hazır stoklu olarak elimizde bulundurduğumuz org klavye ürünlerimiz sipariş verildiği andan itibaren normal şartlar altında 1 iş günü içerisinde kargoya verilmekte ve devamında yer alan 2 iş günü içerisinde en geç sizlere ulaştırılmaktadır. Org klavye ürünlerimizi satın aldığınız an ki yoğunluk ve bizim depolarımıza olan mesafeniz mevcut süreyi arttırıp azaltabilmektedir.

Org Klavye ödeme yöntemleri nelerdir?
Org klavye ürünleri 3d güvenlikli kredi kartı ödeme biçimi sayesinde taksitler dahil olmak üzere satın alabilir veya sitemiz üzerinde belirttiğimiz banka hesaplarına mevcut tutarları havale veya eft şeklinde de ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.