6.490,00 TL 5.490,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
5.490,00 TL 4.490,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
12.900,00 TL 10.900,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
4.990,00 TL 4.250,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
7.250,00 TL 6.250,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
7.250,00 TL 6.250,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
13.500,00 TL 11.500,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
4.990,00 TL 3.990,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
6.490,00 TL 5.490,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
149,00 TL 119,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
149,00 TL 119,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
235,00 TL 189,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
89,00 TL 59,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
89,00 TL 59,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
89,00 TL 59,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
3.250,00 TL 2.790,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
Stoğu Tükenmiş Ürün
13.409,00 TL 11.666,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
Stoğu Tükenmiş Ürün
11.802,00 TL 10.217,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
Stoğu Tükenmiş Ürün
378,00 TL 305,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
Stoğu Tükenmiş Ürün
357,00 TL 284,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı

Nefesli Çalgılar Farklı Türler ve Çeşitler

Nefesli çalgılar, genel olarak uzun bir çubuk şeklinde ve üfleyerek ses çıkaran enstrüman grubunu temsil eder. Nefesli çalgı grubu içinde kavaldan, saksafona birçok model yer alır. Üflemeli çalgılar, üzerinde belli delikler bulunan ve bu delikler sayesinde ses çıkaran enstrümanlardır. Her üflemeli çalgının nefes ve nota teknikleri birbirinden farklıdır.

Nefesli Çalgılar Nedir ve Nasıl Çalışır?

Nefesli çalgılar, içeri üflenen havanın titreşmesiyle oluşan sesleri çıkarmaya yarayan enstrümanlara verilen isimdir. Kimisi sadece deliklerin açılıp kapanması kimisi de parmakların delikler üzerindeki tuşlara basılıp çekilmesi yoluyla çalınır. Flüt, yan flüt, mızıka gibi aletler deliklerin kapanıp açılması sistemiyle çalışır.

Ses çıkarmanın kolay ve zor olduğu enstrüman türleri iki sınıfa ayrılabilir. Bu grupta blok flüt, ve mızıka ses çıkarmanın kolay olduğu; yan flüt, saksafon, trompet ve klarnet ses çıkarmanın kısmen daha zor olduğu enstrüman grubudur. Aslında bütün müzik aletlerinin kendine has çalma teknikleri bulunur. Her birinden çıkan ses ayrı keyif verir. Bazı müzik aletleri daha komplike yapıya sahipken bazıları daha basit bir tasarıma sahiptir.

Nefesli Çalgı Modelleri Nelerdir?

Üflemeli enstrüman modelleri arasında farklı çalış tekniklerine sahip müzik aletleri yer alır:

Klarnet: Üflemeli çalgı grubunda yer alan, sesiyle mest eden enstrümanlardan bir tanesidir. Ses kalitesiyle piyasanın en çok tercih edilen klarnet modelleri arasında: Midex BNS-4000 Sol Klarnet 4 Yüzüklü, Midex MK-404 Sol Klarnet 4 Yüzüklü seçenekler yer alır. Midex MK 404ST Profesyonel Sol Klarnet 4 Yüzüklü, Midex BB-66 Si Bemol Klarnet tercih edebileceğiniz nefesli çalgı modelleri arasındadır. Midex BNS-4000 Pak Sol Klarnet, Midex BX-196 Midi Ewi Dijital Klarnet modelleri de sektöründe kalitesini ortaya koyan müzik aletleri arasında ön plana çıkar.

Trompet: Üflemeli çalgı grubunda yer alan bir diğer müzik aletidir. Pistonsuz ve pistonlu modelleri bulunur. Pistonsuz trompet temel olan modeldir. Genellikle pistonlu modeller yaygın olarak kullanılır. Enstrümanı yeni çalmaya başladığınız dönemde ilk önce ağızlıktan ses çıkarma çalışması yapmanız gerekir. Sonrasında sesleri çıkarmayı öğrendiğinizde trompeti düzgün bir şekilde çalabilme becerisi kazanırsınız.

Saksafon: İnceleme ve çalışma prensibi açısından baktığınızda nefesli çalgılar grubunda yer alan saksafon, üzerindeki tuş takımı yardımıyla çalabileceğiniz enstrümanlardan biridir. Nikel, gümüş, altın kaplı S şeklinde ağızlık kısmına sahip saksafondan ses çıkarmak için bir adet ince kamışa ihtiyacınız vardır. İlk başta sadece ağızlığı kullanarak bu kamış yardımıyla ses çıkarmaya çalışırsınız. Buradan temiz bir ses çıkarmayı başardıktan sonra deveboynu ile çalışmaya devam edersiniz. Bu kısımdan da düzgün ses çıkarmaya alıştıktan sonra saksafon çalmaya başlayabilirsiniz. 12 tuşlu çalgı, sektörün tanınmış markası Midex kalitesini yansıtır. Midex SF-8000 Gold Profesyonel Alto Saksafon ve Midex SF-8000ST Standlı Profesyonel Saksafon modelleri ses kaliteleriyle sıkça tercih edilen modeller arasındadır.

Yan Flüt: Flütün daha profesyonel hali olarak görülen yan flüt, yere paralel ve çapraz bir tutuşla çalınır. Yan flüt ağızlık, gövde ve kuyruk olmak üzere üç kısımdan oluşur. Midex markasının kalitesini yansıtan yan flüt modelleriyle siz de arzu ettiğiniz ses kalitesini yakalayabilirsiniz.

Blok Flüt: Nefesli çalgı grubunda yer alan flüt üzerindeki 8 ayrı nota deliğiyle çalınan enstrümandır. Çocuklardan yetişkinlere herkes tarafından diğer nefesli çalgı türlerine göre daha kolay çalınabilen enstrümanlardan biridir.

Mızıka: Üflemeli çalgı grubunda yer alan mızıka, ağızda gezdirilmek suretiyle çalınan enstrümanlardan biridir. Dudakların ses çıkarmadaki etkisi kadar ellerin kullanımı da burada son derece önemlidir. Bir elle mızıkayı tutarken diğer elle sesi dalgalandırırsınız.

Nefesli Çalgıları Öğrenmek İçin Hangi Adımları İzlemeliyim?

Her nefesli çalgının öğrenme tekniği farklıdır. Nefesli çalgılarda duruş, tutuş ve üfleme şekli olmak üzere 3 temel adım bulunur. Üfleme şekli, çalgının türüne göre değişiklik gösterir. Bunun nedeni kamışlı ve kamışsız çalınan enstrümanlarda ses çıkarma şeklinin farklı olmasıdır.

Üflemeli çalgılar genellikle birkaç parçadan oluşur. İlk başta ağızlık kısmıyla yapılan üfleme çalışmaları sonrasında enstrümanın tamamıyla çalabileceğiniz melodiler gelir. Ses çıkarma aşamasını geçtikten sonra sırada doğru tutuş ve duruş tekniği vardır. Bütün bunları zamanla enstrümana alıştıkça daha ileri bir seviyeye taşıyabilirsiniz.

Nefesli Çalgılar İçin Temel Çalma Teknikleri Nelerdir?

Nefesli çalgıları öğrenme süreci temel olarak şu aşamalardan oluşur:

1.Ses çıkarma: Sadece ağızlıkla doğru üfleme pozisyonu bulmaya çalışmalısınız. Artık temiz bir ses çıkardığınızdan emin olduktan sonra enstrüman parçalarını tanımaya geçebilirsiniz.

2.Enstrümanı tanıma: Bir sonraki aşama, enstrümanın diğer parçalarını tanıyarak yavaş yavaş bütün enstrümanla ses çıkarmayı deneyebilirsiniz. Enstrümanı doğru tuttuğunuzdan ve doğru pozisyonda durduğunuzdan emin olmalısınız. Daha sonrasında enstrümanla çıkaracağınız notaları öğrenerek bunları sırayla çalmaya adapte olabilirsiniz.

3.Refleksleri geliştirme: Nefes ve nota basma senkronizasyonuna geçtiğinizde bir süre bu aşamada basit melodilerle çalışmanız gerekir. Bunu tekrarlayarak çalışmanız reflekslerinizin gelişmesini sağlar. Reflekslerinizin gelişmesi, enstrümanı artık ezbere çalabildiğiniz aşamaya gelmenize yardım eder.

4.Notaları tanıma: Enstrümana alıştığınızda notaları daha kolay çalmaya başlarsınız. Eğitmeninin yönlendirmesiyle notaları yavaş yavaş öğrenerek ilerlemelisiniz. İlk başta birkaç notayla başlayıp onları doğru şekilde çıkarmaya alışmalısınız. İlerleyen süreçte nota sayısını artırarak daha farklı çalış tekniklerine geçebilirsiniz.

5.Melodi çalmaya başlama: Artık notaları birleştirip melodi çalmaya başladığınızda enstrümana daha iyi alıştığınızı görebilirsiniz. Ellerinizin enstrümana oturur, müzik aletini kendi parçanızmış gibi taşıyabilirsiniz.

Nefesli çalgılar için başlangıç teknikleri, enstrüman türüne göre farklılık gösterir. Bir enstrümana yeni başlarken teknikleri doğru öğrenmek son derece önemlidir. En başta düzgün bir ses çıkarmak ve enstrümanı giderek daha iyi çalmak için özel ders almanız gerekir. Birebir ders alarak çalgıyı tutuş şeklinizden ses çıkarmaya kadar her aşamayı doğru şekilde öğrenebilirsiniz. Tutuş ve duruş pozisyonunuz doğru değilse sesleri olması gereken şekilde çıkaramayabilirsiniz.

Nefesli Çalgılar Fiyatları

Nefesli çalgı satın alırken uygun fiyat avantajından yararlanmak isteyebilirsiniz. Sektörde iyi bir araştırma yaparak sektörün en iyi markalarını keşfedebilirsiniz. Hangi enstrümanı çalacağınıza karar verdiyseniz çalgı aletinin modelleri üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Güvenli alışveriş süreciyle kaliteli nefesli çalgı siparişi verebilirsiniz. Ses kalitesiyle güvenilirliğini kanıtlamış olan Midex marka üflemeli çalgılarla enstrüman öğrenmenin konforundan yararlanabilirsiniz. Nefesli çalgı modellerimizi görmek ve sipariş vermek için şimdi buraya tıklayabilirsiniz.