Pikap İğnesi

Pikap iğnesi, plakların ses haline dönüşmesini sağlayan ve gözle görülmeye çukurların arasında frekansı sese çeviren önemli bir üründür. Bu iğneler plak çalarların çalışabilmesi için olmazsa olmaz bir ürün olmaktadır. Kendi aralarında çeşitlere bölünen bu ürünler, normal taş plak ve plastik plak için ayrı ayı modelleri mevcuttur. Bu konuya bir alt başlıkta daha detaylı geleceğimiz için pikap iğnesinin detaylarına biraz daha inelim. Pikap iğneleri ömürleri olan ürünlerdir. Bunun için, plaklarınıza zarar vermemek için iğnenizi zaman zaman yenilemeniz lazımdır. Nedeni ise, çok minik çukurlara şarkı kayıtlarını yapıldığını düşünecek olursak, bu çukurlara zarar vermek istemeyiz. Şimdi ise, pikap iğnesi çeşitleri için bir alt başlığa geçelim.

Pikap İğnesi Türleri

Pikap iğnesi türleri çekil pikap iğnesi ve normal demir pikap iğnesi olmak üzere ikiye ayrılır. Plastik plaklar için her iki iğne kullanılsa da taş plaklar için çelik ve paslanmaz pikap iğnelerini kullanmanızda yarar vardır. Buna ek olarak, her bir iğnenin ömrünün oluğunu düşünecek olursak, kesin bir ömür biçme doğru olmayacaktır. Bu süreyi sizin kullanım sıklığınızın değiştirdiğini düşünecek olursak, biraz daha sizlerin imkanıyla değişim kararının verilmesi gerekmektedir.

Konikal (Küresel) Pikap İğnesi,

En sık tercih edilen fiyat bakımından en uygun olan türdür. Yapı bakımından tükenmez kalemin ucuna benzemektedir.

Eliptik İğneler,Hiper Eliptik Pikap İğnesi,

Çift yönlü iğne olarak bilinen bu tür küresel türden sonra en çok tercih edilen modeldir.

Micro-ridge Pikap İğnesi,

Temasın en maksimum olduğu oldukça ince uçlu üst seviye pikap iğne modelidir.

Pikap İğnesi Fiyatı

Pikap iğnesi fiyatı kaliteye göre değişmektedir. Sizlere kaliteli bir pikap iğnesinin nasıl seçileceğine dair fikir vermek gerekirse, çelik, paslanmaz ve güvenilir markaları seçmenizde yarar vardır. Buna ek olarak, pikap iğnesi fiyatları çoklu alıma göre de değişmektedir. Bunun için satın alacağınız marka ve firma hakkında detaylı araştırmaları yaptıktan sonra, fiyat açısından da çok ucuza kaçmamak şartıyla küçük kaçamaklar yapabilirsiniz. Ancak genel olarak hem pikaba hem de plağa zarar vermemek için kalite ve markadan yana olmanızda yarar vardır. Ekstra olarak çelik iğnelerin her iki plak modeli için de uygun olduğunu düşünecek olursak, iki iş yapmamak için çelik iğneyi seçmekte yarar vardır.

Pikap İğnesi Hakkında Soru ve Cevaplar

Pikap iğnesi nedir?
Pikap iğnesi plak çalar olarak aşina olduğumuz genellikle pikap olarak adı geçen müzik çalar ürününün ana parçasıdır. Plak ürünlerinin üzerine konumlandırarak plak ürünleri üzerinde kayıt edilmiş parçaları duymak için gerekli ses sinyallerini oluşturan ekipman parçasıdır. Pikap iğnesi modelleri pikap türlerine göre değişmekle beraber asıl çalışma mantığı ise plak üzerinde gözle görünmeyen girinti çıkıntıları okuyarak ses elde edilmesine olanak tanır.

Pikap iğnesi nerelerde kullanılır?
Konikal, eliptik, hiper eliptik, micro-ridge pikap iğnesi olarak çeşidi bulunan ürünler farklı pikap modelleri için özel olarak geliştirilmiştir. Plak çalar modeline göre pikap iğnesi tercih edilir. Böylece pikap modellerine göre hassas veya duyarlı olarak tabir edilen pikap iğnesi modelleri ortaya çıkmaktadır. Farklı pikap modellerine göre geliştirilen pikap iğnesi modelleri kullanılır.

Pikap iğnesi satın alırken nelere dikkat edilmelidir?
Günümüzde amfili veya amfisiz birçok pikap modeli yer almaktadır. Ayrıca ister klasik olsun ister güncel pikap modeliniz olsun ürünleriniz ile uyumlu pikap iğnesi modellerini tercih etmelisiniz. Bu konuda benim sizlere tavsiye olaya çok hâkim değilseniz tedarik kanalı olarak tercih edeceğiniz noktalarda yer alan yetkili kişilerden yardım alınız. Ayrıca bütçenize uygun modelleri tercih etmeye özen gösteriniz. Satın aldıktan sonra ise mutlaka pikap iğnesi nasıl takılır ile ilgili inceleme ve araştırma yapmalısınız.

Pikap iğnesi ödeme yöntemleri nelerdir?
Pikap iğnesi modellerimizi sitemiz üzerinde taksit imkanları dahil olarak yer alan 3d güvenlikli kredi kartı ödeme yöntemi aracılığı ile satın alabilir ya da belirtilen banka hesaplarımıza ürün fiyatlarını havale veya eft yöntemlerini değerlendirerek de satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Pikap iğnesi kargo süresi nedir?
Pikap iğnesi modellerimiz genellikle ödeme işlemi onaylandığı andan itibaren 1 iş günü içerisinde kargoya verilmekte ve normal şartlar altında da devamında yer alan 2 iş günü içerisinde de kargo şirketleri aracılığı ile ürünleriniz sizlere ulaştırılır.