3.750,00 TL 3.250,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
5.250,00 TL 4.490,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
5.990,00 TL 4.990,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.590,00 TL 2.250,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
12.500,00 TL 10.900,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
129,00 TL 89,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
239,00 TL 210,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
129,00 TL 89,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
239,00 TL 179,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
139,00 TL 99,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
265,00 TL 199,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
99,00 TL 79,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
99,00 TL 79,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
99,00 TL 79,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
221,00 TL 144,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
221,00 TL 144,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
221,00 TL 144,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
232,00 TL 166,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
232,00 TL 166,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
232,00 TL 166,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı

Vurmalı Çalgılar Nelerdir?

Vurmalı çalgılar, diğer çalgı gruplarından farklıdır. Yardımcı müzik aletleri sınıfında yer alırlar, elle ve tokmakla çalınabilen müzik aletleridir. Ritim enstrümanları olarak da bilinen vurmalı çalgılar, bateri, davul, bongo ve tumba gibi farklı müzik aletlerini kapsar. Vurmalı enstrümanlar, genellikle stres atmanıza ve bir müziğe eşlik etmenize olanak tanır. 

Vurmalı çalgılar, çalan kişinin aktif hareket halinde olmasını gerektiren, genellikle farklı vuruş teknikleriyle çeşitlenen enstrümanlardır. Değişik sesleri çıkarmak için enstrümanın farklı bölgelerinde yer alan ses bölgeleriyle temas etmeniz gerekir. Belli ritimler ve ölçüler doğrultusunda bazı şarkılara eşlik edebilecek vuruşları gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz aile arasında dilerseniz profesyonel eğlencelerde çalmak üzere vurmalı çalgı grubundaki enstrümanları öğrenebilirsiniz. 

Stres atmak ve müzikle ruhunuzu doyurmak için grup derslerine ya da özel derslere katılabilirsiniz. El becerileriniz yaptığınız antrenmanlarla daha da gelişir. Ritim konusunda becerinizi daha fazla ilerletebilirsiniz. 

Vurmalı Çalgılar Nedir?

Vurmalı çalgılar, elle ya da tokmak yardımıyla çalınan enstrüman gruplarıdır. Bunlar temelde iki sınıfa ayrılır: Elle çalınan vurmalı çalgılar ve tokmakla çalınan vurmalı çalgılar.

1.Elle Çalınan Vurmalı Çalgılar: Vurmalı çalgılar içinde daha geniş bir yer kaplarlar. Bu sınıfta yer alan çalgılar şunlardır:

 • 1. Tumba

 • 2. Cajon 

 • 3. Bongo

2.Tokmak ile Çalınan Vurmalı Çalgılar: Genel ismi davul olan tokmakla çalınan enstrümanlar, kendi içinde birkaç çeşide ayrılır: 

 • 1. Bateri (Davul)

 • 2. Elektronik bateri

 • 3. Akustik bateri 

 • 4. Drum Pad (Çalışma Pedi)

 • 5. Çocuk Baterisi 

Perküsyon enstrümanları da vurmalı çalgıları desteklemek için edinmek isteyebileceğiniz yan elemanlardır. 

Perküsyon aletleri arasında şunlar yer alır:

Marakas: Saplı tokmağa benzeyen bir perküsyon aletidir. Çift şeklinde satılır. Kafa kısmı farklı renklerde olabilir. Gövdesi ve kafa kısımları ahşap ya da plastik malzemeden üretilir. Salladıkça ritim sesleri çıkarmaya yardım eder. 

Yumurta Marakas: Marakasın sapsız halidir. 

Zilli Tef: Kına gecelerinde, özel eğlencelerde, düğünlerde, asker uğurlamalarında ritim tutmak için tercih edilen çeşitli bölgelerine zil döşenmiş tef türüdür. 

El Zili: Eğlencelerde ortamı şenlendirmek için kullanılabilen iki parmak arasında tutulup birbirine vurularak ses çıkaran zildir. 

Bilek Zili: Bileğe bileklik gibi geçirilip kolları hareket ettirdikçe ses çıkartan zil türüdür.

Ahşap Saplı El Zili: Müziğin ritmine göre elde sallayarak ritim tutmaya yarayan zil türüdür. 

Avuç İçi Kastanyet: Avuç içinde sallayarak ses çıkartan perküsyon aletidir. 

Ritim Çubuğu: Çocukların ritim geliştirmesi için üretilmiş olan iki adet ahşap çubuktur.

Triangle Çelik Üçgen Zil: Çubuğu yardımıyla üçgenin iki ucundaki çubuklara vurarak ses çıkarmaya yardım eder. 

Vurmalı çalgılar, perküsyon aletleriyle birlikte daha doyurucu melodiler elde etmenize katkı sağlarlar. 

Vurmalı Çalgı Çeşitleri Nelerdir?

Vurmalı çalgılar, elle çalınanlar ve tokmakla çalınanlar olmak üzere temelde iki gruba ayrılır. Seslerini güçlendirmek amacıyla vurmalı çalgılar için perküsyon aletleri ve yardımcı ekipmanlar temin edebilirsiniz. Temelde hepsi vurmalı çalgı olmasına rağmen elle vurmalı ve tokmakla çalınan her iki kategorideki enstrümanlar farklı özelliklere sahiptir. 

Vurmalı Çalgılar:

1.Tumba: Tipik davul formundan daha uzun ve ayaklı bir çeşit vurmalı çalgıdır. Elleri kullanarak farklı ritimler oluşturmanızı sağlar. 

2.Cajon: Kutu şeklinde davul mantığıyla çalabileceğiniz bir çeşit vurmalı çalgıdır. Üzerine oturarak üst ve orta kısımlarına vurduğunuzda farklı tonlar elde etmenizi sağlar. 

3.Bongo: Ayakta ya da oturduğunuz yerde çalabileceğiniz iki parçalı davul türüdür. 

4.Davul: Bateri de denilen davul, dijital ve klasik olmak üzere ikiye ayrılır. Bir de çocuklar için olanı vardır. Birden çok vuruş yeri bulunan davulu daha etkili ses çıkarmak amacıyla çubuklarla çalabilirsiniz.

Vurmalı Çalgılar Nasıl Çalınır?

Her bir vurmalı çalgının özel bir tutuş şekli ve çalma stili bulunur. Vurmalı çalgılar, yapıları gereği farklı ses çıkarma özelliklerine sahiptir. Özellikle Cajon, içinde bulunan farklı ses bölgeleri aracılığıyla bazen perküsyon aletlerinin çıkardığı sese benzer sesler çıkarabilir. Vuruş şeklinize göre çıkan sesin tonu değişiklik gösterir. Ritim tutma konusunda vurmalı çalgılar son derece benzersiz bir yapıya sahiptir. Elle ritim çalışmaları yaparak en temelden ileri seviyeye farklı ritimleri öğrenebilirsiniz.

Vurmalı Çalgıları Diğer Enstrüman Çeşitlerinden Ayıran Özellikler

Vurmalı çalgıların özellikleri, tuşlu ve telli çalgılara göre biraz daha farklıdır. Cihazların üzerine yapılan vurma hareketi sayesinde ses çıkarırlar. Bu yönleriyle üflemeli, telli, tuşlu ve yaylı çalgılardan ayrılırlar. Vurmalı çalgılar şu özelliklere sahiptir: 

 • 1. Elle, tokmakla ya da bagetle çalınırlar. 

 • 2. Farklı tonları çıkarmak için üzerlerinde bulunan farklı noktalarla temas etmek gerekir. 

 • 3. Üzerlerinde herhangi bir nota yazmaz.

 • 4. Vurmalı çalgılar doğrudan müziğin kendisini üretmek için değil, müziğe eşlik etmek için vardır. 

 • 5. Şarkılara ve solo müziklere eklenerek daha güçlü melodiler oluşturmaya yardım ederler. 

Vurmalı çalgılar, ilk zamanlarda Afrikalı kabilelerin kendi aralarında eğlenmek için başlattığı bir çeşit müzik türünün ürünü olarak vücut bulmuştur. Ritim tutma ve eğlenme isteği, zamanla perküsyon aletleri ve vurmalı çalgı grubunun geliştirilmesine olanak tanımıştır. 

Uygun Fiyatlı Vurmalı Çalgılar

Küçük amatör müzik köşenizde hem ailenizi hem de kendinizi eğlendirmek için uygun fiyat alternatifiyle yeni bir davul alabilirsiniz. Vurmalı çalgı grubu üyelerine evinizde amatör ya da profesyonel bir yer açmak istiyorsanız sektörün öncü markalarını tercih etmelisiniz. Midex kalitesiyle her bütçeye uygun vurmalı çalgı seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Güvenli alışveriş olanağıyla müzik yeteneğinizi geliştirmeye devam etmek için şimdi sevdiğiniz perküsyon aletleri ve vurmalı çalgılar listesini gözden geçirebilirsiniz.