2.890,00 TL 2.450,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
99,00 TL 69,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.155,00 TL 977,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
199,00 TL 179,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.890,00 TL 1.590,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.550,00 TL 2.150,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.350,00 TL 1.990,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.350,00 TL 1.990,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
199,00 TL 139,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.150,00 TL 1.850,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.790,00 TL 2.390,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
3.623,00 TL 3.040,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
3.287,00 TL 2.740,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
4.100,00 TL 3.450,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
3.100,00 TL 2.690,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
3.750,00 TL 3.150,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.550,00 TL 2.150,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
12.086,00 TL 5.691,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.890,00 TL 2.450,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
767,00 TL 651,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı

Ses Kartı Nedir? Temel Bilgiler ve Çalışma Prensibi

Ses kartı, mikrofonların performans sırasında kullanımını mümkün kılan, harici ya da dâhili ekipmanlara verilen isimdir. Ses kartıyla entegre olan mikrofonlar, konuştuğunuz sırada sesinizin yüksek kapasiteyle duyulmasını sağlar. Aynı zamanda farklı seslerin de kaydını mümkün hale getirirler. Ses kartları ağırlıklı olarak condenser mikrofon çeşitleriyle ses almak ve iletmek için bir harici şekilde kullanılan cihazlardır. 

Ses kartları sadece mikrofonların ses almasını ve iletmesini sağlamakla kalmaz. Ses cihazlarının da bilgisayarla bağlantı kurmalarına olanak tanır. Ses kartları mikrofon ve bilgisayar bağlantısı aracılığıyla online yayınlar yapmanıza olanak tanıyan ekipmandır. Enstrüman ve vokal seslerini net şekilde almaya yarayan stüdyo cihazları arasında yer alır. Lastvoice ses kartı ve mikser seçeneklerini ses kartı mikser kategorisinden inceleyebilirsiniz. 

Dâhili ve Harici Ses Kartları: Hangisini Tercih Etmelisiniz?

Dâhili ses kartları genel olarak dinamik mikrofonların içinde yer alır. Harici ses kartları condenser mikrofon modellerine entegre olarak sesi bilgisayara aktarır. Ses yükseltici olarak da ifade edilen ses kartları, analog ortamlardaki sesi kaydedip dinlemenizi olanaklı kılan cihazlara verilen isimdir. 

Dâhili ve harici ses kartlarının karşılaştırılması şu şekildedir: 

Her bilgisayarda ana karta entegre edilmiş olan ses işlemcilerine dahili ses kartı denir. Sesin duyulmasını olanaklı hale getiren bu sistemler, sesi daha alçak bir seviyede almayı sağlarlar. Harici ses kartları, taşınabilir özelliğe sahiptir. Mikrofonlarla ve diğer ses cihazlarıyla entegre şekilde çalışabilen sistemlerdir. USB soketlerden, XLR kablolardan yararlanarak ses kartı bağlantıları yapabilirsiniz. 

Ses Kartı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ses kartı alırken göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasında cihazların güç özellikleri başta yer alır. Ses kartı seçerken dikkat etmeniz gereken diğer faktörler şunlardır: 

  • Ses kartlarının giriş yapıları ağırlıklı olarak analog yapıdadır. Bu girişlerde kanon, mono jak ve stereo jak konektörler kullanılır. Hem XLR hem de TS konektör bağlantısı yapabileceğiniz giriş yapısına sahip olmalıdır. 

  • Ses kartınızın hoparlörle de bağlantı kurabilmesi gerekir. Hoparlör girişi ve çıkışı için bir çift çıkış mevcuttur. Bu çıkışlar yardımıyla ikinci bir referansa uğramanız durumunda ses kartı kullanabilirsiniz. Çıkış özelliklerine göre ses kartı seçmeye dikkat etmelisiniz. 

  • Sayısal giriş çıkışlar kullanılan ses kartlarında yer alan çıkış protokolleri de dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alır. Bu protokoller S/PDIF, AES/EBU ve ADAT şeklindedir. 

  • Vokal ve enstrüman seslerinin kayıtlarında condenser mikrofonların seslerini yükseltmek için tercih edebileceğiniz cihazlardır. Buna uygun şekilde açık ve kapalı seçenekleri bulunan + 48 volt güç özelliğine sahip olduğundan emin olmalısınız. 

  • Midi klavyeler için ses kartları alırken de cihazınıza uyum sağlayan bağlantıları bulunup bulunmadığına dikkat etmelisiniz. Özel kulaklık çıkışı olan modeller almaya özen göstermelisiniz. 

  • Bütün ses kartlarında güç özellikleri farklılık gösterebilir. Bilindik bir marka ve dayanıklılığı yüksek bir model tercih ettiğinizden emin olmalısınız. 

Hafif, kurulumu kolay, ev stüdyonuzdaki birçok cihazla uyum sağlayabilecek ses kartı modellerini Lastvoice güvencesiyle satın alabilirsiniz. 

En İyi Ses Kartı Modelleri ve İncelemeleri

Ses kartları stüdyo ve canlı yayın ekipmanları olmak üzere ikiye ayrılır. Canlı yayın ses kartları Midex VS10X üst seviye stüdyo ve canlı yayın kayıtlarında kullanabileceğiniz modelleri içerir. Midex VS10X Üst seviye stüdyo kayıt canlı yayın mikseri, şarjlı ses kartı olarak kullanabileceğiniz alternatifler arasındadır. Radyo mikseri olarak da kullanabilirsiniz. Telefon ve PC podcast yayınları için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Piyasadaki popüler ses kartı modelleri, Midex kalitesinin en somut temsilcileridir. En iyi ses kartı modelini tercih ederken hem size sunduğu özellikleri hem kullanım kolaylığını önemsemelisiniz. Ses kartı seçiminde bütçenize uygun, kalitesi yüksek modellere öncelik verebilirsiniz. 

Midex VS20 üst seviye stüdyo kayıt canlı yayın radyo mikseri aynı zamanda ses kartı olarak kullanabileceğiniz bir modeldir. Telefon ve PC podcast yayınları için tercih edebilirsiniz. Şarjlı ses kartı ile efektli sesler elde edebilirsiniz. 

Midex VS11 üst seviye stüdyo kayıt canlı yanın ses mikseri / kartı modelini radyo yayınlarınızda kullanabilirsiniz. Bluetooth özellikli ve şarjlı ses kartı modelini oyun yayınları yapmak için tercih edebilirsiniz. VS11 ile şarkı söyleyebilir, canlı yayın yapabilirsiniz. Müzik kaydı yapabilir, çevrimiçi yayınlar yapabilir ve ses kayıtları oluşturabilirsiniz. 

Midex GLX ve VS serilerini güvenle ev stüdyonuzda ve profesyonel stüdyolarınızda tercih edebilirsiniz. Lastvoice Card ve Lastvoice Mini modellerini de stüdyolarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz USB, çengel, jak bağlantı kablolarını kullanarak ses sistemlerinizin bağlantısını kurabilirsiniz. 

Midex GLX serisi içinde yer alan GLX-500 PRO, GLX-500 PRO HD 2, GLX-700RD, GLX-700GR, GLX-700RD-H modellerinden birini stüdyonuzda kullanabilirsiniz. Midex GLX 700 GR H, GLX-800RD, GLX-800RD-H, GLX-900 PRO, GLX-900HD PRO, GLX-4000, GLX-4000HD modelleri stüdyonuzda kullanabileceğiniz seçenekler arasındadır. 

Midex GLX-500 PRO Stüdyo ses kartı iki adet girişe ve çıkışa sahiptir. 24 bit/ 96 KHZ XLR kablo hediyeli şekilde satın alabilirsiniz. Üzerinde mikrofon, enstrüman, kulaklık, referans monitörü, type C bağlantı noktaları bulunur. Cihazla birlikte bir adet 3 metre XLR, bir adet USB ara kablo paket içinde yer alır. 

Midex GLX-700RD Üst segment USB stüdyo ses kartı iki giriş ve çıkış yeri bulunan stüdyo ekipmanıdır. 24 bit / 192 KHZ güce sahip olan ses kartı modeli üzerinde: mikrofon, enstrüman, referans monitörü ve TYPE C bilgisayar aktarım çıkışı yer alır. 

Midex GLX-800RD Üst segment USB profesyonel ses kartı modellerinden bir tanesidir. İki adet +48 Phantom ses yükseltme ayarı bulunur. İki adet enstrüman çıkışı bulunur. Mikrofon, enstrüman, kulaklık, referans monitörü, TYPE-C bilgisayar aktarım çıkışı bulunan model, 480 gramdır. Ücretsiz kargo avantajıyla satın alabileceğiniz Midex ses kartı modellerine kayıt stüdyolarınızda güvenle yer açabilirsiniz. 

Ses Kartı Fiyatları

Ergonomik tasarıma sahip, kurulumu ve kullanımı kolay, dayanıklılığı yüksek ses kartı modellerini Lastvoice güvencesiyle satın alabilirsiniz. Kaliteyi uygun fiyatlı cihazlarla satın alabilmeniz için Lastvoice çatısı altında yer alan bütün stüdyo ekipmanları, bütçenizi zorlamayacak rakamları temsil eder. Müzik sektörüne damgasını vuran kalitenin markası Midex ve Lastvoice ses kartları, kaliteli stüdyo kayıtları oluşturmanız için var. 

Mixer Nedir? 

Mixer, farklı enstrüman ve vokal seslerinin kaliteli ve net şekilde çıkmasını sağlar. Sesleri düzgün bir şekilde karıştırmaya yarar. 

Mixerler nasıl çalışırlar?

Ses mixeri, devresinin akışı, PC ses kartı ve mikrofon/enstrüman/kulaklık girişi gibi çeşitli kaynaklardan gelen ses sinyalini alır. Kaynaktan gelen sinyalleri birleştirir ve sesleri olması gereken kaliteyle tekrar aktarmayı sağlar. Bir nevi ses kontrol sistemi görevi görür. 

Analog ve Dijital Mixerler: Hangisini Tercih Etmelisiniz?

Analog mikserlerde sinyal akışı, ilgili kanal şeritlerine sabitlenmiştir. Giriş ve çıkış kontrolünü tüm kanal işlemlerinde kontrolü sağlamak için kullanılır. Analog mikserlerin yapısı gösterişsiz ve büyük çaplı ses takviye sistemlerine sahiptir. Büyük konserlerde tercih edilen ses mikserleri arasında analog modeller yer alır. 

Dijital mikserler daha esnek yapıda, daha fazla seçenek sunan, kısa ve etkili işleyişe sahip cihazlardır. Kopyalama ve kaydetme açısından dijital modeller daha kolay kullanıma sahiptir. Analog ve dijital mixerlerin karşılaştırılması neticesinde günümüzde yaygın olarak kullanılan modellerin dijitaller olduğunu görebilirsiniz. 

Dijital modeller, daha hafif ve kullanımı basit yapıda olduğu için daha yaygın şekilde kullanılır. Lastvoice çatısı altında yer alan dijital ses mixerleri, uygun fiyatlı alternatifleriyle beğeninize sunulmuştur. 

Mixer Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mixer seçim ipuçları arasında seçtiğiniz markanın güvenilirliği en başta gelir. Uygun fiyatlı olmasının ötesinde sektörde adı bilinen ve ihtiyaçlarınıza çözüm sunan bir markayı tercih etmelisiniz. Herhangi bir teknik aksaklık söz konusu olduğunda karşınızda muhatap bulabileceğiniz markalardan birini seçtiğinizden emin olmalısınız. Bu sayede olası bir problemde gerektiği takdirde teknik destek alabilirsiniz. 

Mixer seçerken dikkat etmeniz gerekenler arasında giriş çıkış ve bağlantı özellikleri de önemli bir yere sahiptir. Seçtiğiniz mikserin canlı yayınlara ya da stüdyo kaydına uygunluğuna dikkat etmelisiniz. Kullanım amacına uygun aldığınız ses mikserlerini daha yüksek kaliteyle kullanabilirsiniz. 

Enstrüman girişleri bulunan, kolay bağlantı olanağı tanıyan ses mikserlerini ve kartlarını tercih ettiğinizden emin olmalısınız. Basit tasarıma sahip olan mikserler, sahne performanslarında işinizi kolaylaştırır. Pratik ve ergonomik tasarımlı ses mikserleriyle stüdyo kayıtlarınız daha profesyonel şekilde gerçekleşir. 

En İyi Mixer Modelleri

Müzik piyasasının fiyat performans ürünleri dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri Midex olur. Midex ses kartları ve mikserleri, ton potansı bulunan, sesleri yüksek kaliteyle karıştırmanıza ve kaydetmenize olanak tanıyan yapıdadır. Lastvoice çatısı altında yer alan bütün ses mikserleri, film stüdyolarında, kliplerde, ev stüdyolarında, konser alanlarında kullanıma uygundur. Her biri kullanım alanlarına göre sınıflandırılmış olan mikser modellerini, bütçenize uygun seçenekler arasından kolayca seçebilirsiniz. 

Bütçeye Göre Mixer Önerileri

Mixer önerileri arasında az yer kaplayan, bilgisayar ve enstrüman bağlantıları kolay olan modeller ön plana çıkar. Lastvoice marka +48 Phantom Power ses kartı sayesinde performanslarınızı daha yüksek kalitede kaydedebilirsiniz. Lastvoice Ph-1000 Phantom Power modelini, USB, XLR Kablo ve adaptörle birlikte satın alabilirsiniz. Pakete dâhil olan aksesuarları sayesinde cihazı ekstra bağlantı aparatı almaya gerek kalmadan kullanabilirsiniz. 

1 kanallı +48 V Phantom modeli, en ucuz ses kartı seçeneklerinden bir tanesidir. Bu ses mixeri modeline condenser mikrofon bağlayarak kullanabilirsiniz. Kişisel bilgisayarınızla bağlantı kurabilirsiniz. Bir tane adaptör ve fiş başlığı sayesinde cihazı elektriğe bağlayarak dip sesleri ortam sesinden ayırabilirsiniz. 

Lastvoice Ph-1000SX Phantom Power, XLR kablo, 7,1 mm kart, 3,5 mm jak kablo ve adaptör aksesuarlarıyla birlikte satın alabileceğiniz modeldir. Condenser mikrofonunuzla uyumlu şekilde kullanabilirsiniz. Paket içeriğinde bir adet XLR to XLR, bir adet USB kablo yer alır. 

Ses kartı ve mixer fiyatları, size sağladıkları teknolojik kolaylıklara göre değişir. Kategorimizde yer alan ses kartı modellerini, tanıtım videolarıyla birlikte inceleyerek size uygun olan seçeneği sipariş verebilirsiniz. 

Etkili Ses Kartı Modelleri

Ses kartı olarak anılan ve birçok kullanım alanına sahip olan bu cihaz, stüdyo ses kartı olarak anılmaktadır. Bunun nedeniyse, özelliği ve kullanım olarak önemli nitelikler taşımasından dolayıdır. İlk olarak, ses katları iki yan başlığa ayrılmaktadır. Bunlardan biri harici ses kartı, diğeri de usb ses kartı modeli olmaktadır. Bu cihazlar ile ilgili alt yan başlıklara baktığınız zaman isme özel yan başlık bulabilirsiniz. Ben bu başlık adı altında genel çalışma özelliklerinden bahsedeceğim. Şimdi ses kartı hakkında gerekli bilgileri anlatmaya başlamak gerekirse, birçok özelliğin bulunduğunu ve ayrı ayrı anlatacağımız başlamadan söylemek isterim. İlk olarak, üzerinde volüm potlar sayesinde, tıpkı bir mikser gibi volüm kontrol ayarı yapabilirsiniz. Ek olarak, enstrüman girişi ve kulaklık girişi bulunan bu cihazlarda, tüm sistemi ayrı ayrı kontrol edeceğiniz volüm potlar bulunan modelleri mevcuttur. Diğer önemli özelliğe dikkat çekecek olursak, ses kartı modellerinde aux çıkışı sayesinde bilgisayar ve tablet gibi teknolojik cihazlara bağlayabilir ve bazı modellerindeyse, usb kablo yardımı ile bağlantı yapabilirsiniz. Diğer bir özelliğe gelecek olursak, +48V Phantom Power özelliğiyle beraber her çeşit mikrofonu ve özellikle +48V Phantom Power gereksinimiz şart olan condenser mikrofon modellerini çalıştırma olanağı sağlamaktadır. Ek olarak, bu özelliği bir tuş yardımı ile ister aktif ya da ister saf dışı hale getirebilirsiniz. Diğer bir önemli özelliğiyse, her çeşit bilgisayar yazılıma uygun beyine sahip olduğundan dolayı, taktığınız andan itibaren kurma gibi bir gereksinime ihtiyaç duymadan, direkt yayın yapmanıza olanak sağlayacaktır. Bu makaleye son olarak, şimdiyse, harici ses kartı ve usb ses kartı olmak üzere bu farklı modeller hakkında detaylı bilgi almak için alt yan başlıklara devam edebilirsiniz.

Usb Ses Kartı

Usb ses kartı modelleri genellikle ev stüdyo ses sistemlerinde kullanılmaktadır. Bu ses kartı modelinin normal harici ses kartı modelinde farkıysa, flash bellek kasası ile kolayca bilgisayara bağlayabilme olanağı sağladığından dolayıdır. Bu özellik sayesinde, bilgisayara bağladığınız andan itibaren, mikrofonun gönderdiği analog sinyalleri bilgisayarın algılayabileceği bir aralığa dönüştürerek sistemin sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Bu ses kartları tüm bilgisayar yazılımları ile uyumlu olduğundan dolayı, herhangi bir sistematik sıkıntı yaşamanız mümkün değildir. Diğer yandan, ekstra kulaklık bağlama seçeneği veren bu cihaz, basit bir kasa ve çalışma işlemine sahiptir. Harici ses kartı modeline göre bir tık az çalışma işlevine sahip olan bu cihazda, stüdyo ses kartı modellerine kıyasla biraz daha az işleve sahiptir. Mesela, enstrüman bağlayamazsınız. Fakat yeni nesil bilgisayarlarda sadece kulaklık girişi olduğundan dolayı, bazen mikrofon takınca tanımama gibi sıkıntılarda, çözebilecek tek cihazdır.

Harici Ses Kartı

Harici ses kartı olarak anılan stüdyo ses kartı modelinden de kısaca size bahsedeceğim. Özellikle bu başlıkta detaylı noktalara değinip, fazla kafa karıştırmadan yazmaya çalışacağım. İlk olarak, enstrüman ve kulaklık bağlayıp volüm kontrollerini kolayca yapabileceğiniz bu ses kartı modeli, condenser mikrofonlar yani kondansatör mikrofonlar için özel olarak +48V phantom power tuşu sayesinde, ister condenser mikrofon ya da isterseniz dinamik gibi diğer mikrofonları bağlayabilirsiniz. Ek olarak, mikser gibi volüm ayarlarını kolayca yapabileceğiniz bu cihazda, kolayca usb kablo yardımı ile bilgisayarınıza bağlayıp, güçlü bir stüdyo ses sistemi kurabilirsiniz.

Hepsine son olarak, tüm bu makaleyi detaylı olarak okuduğunuz zaman, yukarıda yazan bilgilerde bahsettiğim gibi stüdyo ses kartı modelleri oldukça revaç da bir piyasaya sahiptir. Benim tavsiyem, Eğer stüdyo ses kartı almak istiyorsanız, Türkiye’nin en ucuz ve en güvenilir internet satış mağazası olan www.lastvoice.com.tr ‘den satın alabilir ve 2 yıla varan garanti kapsamlarında yararlanabilirsiniz.

Ses kartı hakkında soru cevaplar

Ses kartı nedir?

Ses kartı, kullanım amacı olarak bilgisayar, tablet, telefon ve benzeri cihazlar ile mikrofonlar veya enstrümanlar arası uyum sağlanabilmesi için üretilen bir cihazdır. Bildiğiniz üzere bilgisayarların ses kartı farklılığından dolayı, normal mikrofonlar bilgisayarlarda çalışmamaktadır. Bu noktada, bilgisayarların uyumsuzluk sorununu tamamen ortadan kaldıran bu cihazlar, belli başlı sistemler için üretilmektedirler. Sistemlere değinmeden önce, ses kartı hakkında daha fazla detaya inecek olursak, bazen bir veya daha fazla jak girişi mevcut olan bu cihazlarda, ister enstrüman ile mikrofonu aynı anda sisteme bağlayabilir veya daha çeşitli seçeneklerle sisteme bağlayıp, dilediğinizi yapabilirsiniz. Ek olarak ise üzerinde bulunan volüm potlar sayesinde küçük bir yönetim paneli barındıran bu cihazlar, kullanıcılarının konfor elde etmesi için her türlü ince ayrıntıyı düşünerek üretilmiş cihazlardır. Bu başlığa son olarak ise, condenser mikrofonlar için çok fazla tercih edilen bu ürünlerde, genellikle +48v girişi bulunmaktadır.

Ses kartı nerelerde kullanılır?

Ses kartı kullanım alanları çok fazla değişiklik göstermektedir, çünkü her çeşit iş gereksinimlerine uygun farklı profesyonellik düzeyinde ürünler üretilmektedir. Ancak, sıklıkla kullanılan alanlara gelecek olursak, ev stüdyo ses sistemleri, stüdyo ses sistemleri ve diğer profesyonel ses kayıt yapabileceğiniz her türlü alanda kullanabileceğiniz ürünlerdir.

Ses kartı almadan önce nelere dikkat etmeliyim?

Ses kartı almadan önce dikkat etmeniz gereken ilk şey elinizde ki cihazlarla uyumlu olup olmamasıdır. Daha sonra, uyumluluk için yeterli girişe sahip olma, elinizdeki mikrofonu destekliyor olması ve diğer gereksinimlerinizi tam haliyle karşılıyor olmasıdır. Buna ek olarak, en başta bahsettiğim üzere condenser mikrofonlar için girişlerinde +48v destekleyicisi olan ses kartı modellerini seçmeniz zorunluluktur. Bunlara ek olarak bakacağınız özellikler ise, daha fazla sizlere konfor sağlayacak ve profesyonelce işinizi yapmanızı sağlayacak ekstra özelliklerdir.

Önerilen Ses Kartları

Ses kartı tavsiye noktasında bir çok model karşımıza çıkıyor. Bunlardan ilk behringer um2, ekonomik olması sebebi ile sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra lastvoice fast track, midex msx22, midex umx2 gibi modellerde en çok satış gören stüdyo ses kartlarındandır. 

Ses kartı ödeme yöntemleri nedir?

Ses kartı ürünlerimizi sitemiz üzerinde yer alan 3d güvenlikli kredi kartı ödeme yöntemi sayesinde kolayca satın alabilir ya da mevcut tutarları belirlediğimiz banka hesaplarına havale veya eft şeklinde ödeme işlemini gerçekleştire bilirsiniz.

Ses kartı kargo süresi nedir?

Ses kartı ürünlerimiz 1 iş günü içerisinde güvenle paketlenerek kargoya verilmekte ve devamında yer alan 2 iş günü içerisinde de sizlere ulaştırılmaktadır. Elbette mevcut yoğunluk başta olmak üzere ve benzeri unsurlar bu sürelere artı ve eksi yönde etki edebilir.