3.287,00 TL 2.741,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
3.430,00 TL 2.860,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.990,00 TL 1.743,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.184,00 TL 1.892,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.990,00 TL 1.743,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.184,00 TL 1.892,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.990,00 TL 1.743,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.184,00 TL 1.859,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.990,00 TL 1.743,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.184,00 TL 1.892,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.478,00 TL 2.091,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.545,00 TL 2.121,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.859,00 TL 1.638,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.859,00 TL 1.638,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.990,00 TL 1.743,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.184,00 TL 1.859,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.478,00 TL 2.079,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
2.375,00 TL 1.980,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.990,00 TL 1.743,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
1.990,00 TL 1.743,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı

Keman Nedir ve Tarihi 

Bildiğimiz bugünkü keman tasarımına şekil veren isim, Rebec Rönesans da Fer adıyla bilinir. Kemanın memleketi Kuzey İtalya’dır. Günümüzdeki kemanın icadı ve ortaya çıkmasından önceyse M.Ö. 9.Yüzyılda Perslerin ve Çinlilerin ilkel haldeki yaylı çalgıları bulduğu anlaşılmıştır. Zamanla tasarımlar gelişmiş, keman çeşitleri de zenginleşmiştir. Bu çeşitlerden bir tanesi ve en yaygın olanı klasik kemandır.

Klasik keman, genellikle ahşap renginde, çıkardığı ses tonuyla keyifli bir hava veren yaylı çalgılardan biridir. Klasik keman modelleri dışında kemanlar, çocuk ve yetişkin kemanı olmak üzere iki sınıfa ayrılabilir. Ustalaşmak uzun bir süre aldığı için keman eğitimine küçük yaşta başlanması tavsiye edilir. Keman başlangıç modellerinde ölçüler bu sebeple çocuklara göre düzenlenmiştir. Başlangıç seviyesi için keman seçimi, bu ölçülerin tekabül ettiği yaşlara uygun olmalıdır. 

Keman da bu yaylı çalgılardan esinlenilerek günümüzdeki haline kavuşmuştur. Zamanla farklı boylarda üretilerek çeşitli ölçü isimleriyle anılmaya başlanmıştır. Dünyanın dört bir yanında orkestraların ve koroların vazgeçilmez çalgısı olan kemanı şimdi Lastvoice güvencesiyle satın almak için kategorimizi inceleyebilirsiniz.  

Keman Türleri ve Farklı Boyutları

Keman türleri, klasik, akustik ve elektronik keman olmak üzere üçe ayrılır. Bunun yanında siyah keman, çocuk kemanı gibi farklı keman modellerini de görebilirsiniz. Farklı Boyutlarda Kemanlar: 1/8, 1/4, 1/2, 3/4 ve tam boy olmak üzere sınıflara ayrılmıştır. 

1/8 keman: 4-6 yaş grubundaki minik müzisyenler için üretilmiş olan çalgıdır. Çeyreğin çeyreği keman modeli olarak tabir edilir. 

1/4 keman: 6-8 yaş çocuklar için uygundur. Bu keman modelini, susturucu reçine,  yay, yastık, tel, çanta aksesuarlarıyla birlikte çalmaya hazır halde temin edebilirsiniz. 

1/2 keman: 1/2 ölçüye sahip çalgılar, yarım keman modeli olarak bilinen ve 8-10 yaş çocuklara uygun enstrümandır. 

3/4 keman: 10-13 yaş aralığındaki çocukların çalabileceği keman modelidir. Pembe, klasik keman rengi ve siyah olmak üzere çeşitli renklerde seçeneklere sahiptir. 

4/4 keman: 13 yaş ve üzerindeki müzisyenler için uygundur. Tam boy keman olarak da bilinir. 

Çocuklar her yaşta farklı boyda ve uzuvları da buna uygun olarak farklı uzunluktadır. Çocukların farklı yaşlardaki vücut gelişimlerine uygun olarak yaşlarına uygun keman ölçüleri bulunur. 4/4 kemanlar ise hem yetişkinler hem de 13 yaş üzeri çocuklar için uygundur. 

Keman Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Keman seçiminde dikkat edilmesi gereken hususların en başında alacağınız kemanın kendinize uygunluğu gelir. Çocuk kemanı alacaksanız; çocuğunuzun yaşına uygun, doğru ölçüdeki enstrümanı tercih etmelisiniz. Seçtiğiniz kemanın elektro, akustik ve klasik olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Elektro ve akustik kemanlar genellikle ses yükselticiyle birlikte kullanılan ve konserler için uygun yapıdaki seçeneklerdir. Sololar ve amatör performanslar için daha çok klasik keman modellerini tercih edebilirsiniz. 

Kemanın Parçaları ve Yapısı

Keman, muhteşem tınısını üzerinde yer alan farklı kısımlara borçludur. Her bir kısmın ses oluşumunda farklı etkisi bulunur. Keman gövde, sap ve klavye kısımlarından oluşur. Gövde üzerinde, yer alan iç ve dış kapaklar, ses titreşimlerine yardımcıdır. Sap, besleme takozlarının ortasından uzanarak son kısımdaki estetik kıvrımlarla son bulur. Klavye, dayanıklılığı yüksek ağaçlardan üretilen, üzerinde tellerin yer aldığı kısımdır. Keman üzerinde 4 adet tel bulunmasına rağmen, çok sayıda nota ve melodi çalmanıza olanak tanıyan, benzersiz müzik aletlerinden biridir. 

Başlangıç Seviyesi Kemanlar

Başlangıç seviyesi kemanlar, genellikle size uzun yıllar güzel performans elde etmenizi sağlayacak orta seviye enstrümanlardır. Keman çalmaya yeni başlarken enstrüman hakkında dikkatli olmanız gereken birkaç özellik vardır. Bunlar: kemanın malzeme kalitesi, ses kalitesi, tellerin kalınlığı, cila olarak kullanılan malzemenin doğallığı. 

Kemanın malzeme kalitesi otomatik olarak ses kalitesini etkiler. Tellerin ince olmasına dikkat etmelisiniz. Kalın tellere basmak zor olacağı için doğru sesi elde etmekte zorlanabilirsiniz. Hem kalitesi yüksek hem fiyat performansı iyi olan bir model seçecekseniz Lastvoice kalitesine güvenebilirsiniz. Bütçenize uygun, ergonomik, uzun yıllar kullanabileceğiniz keman modellerini kullanmaktan keyif alabilirsiniz. 

Keman Aksesuarları ve Ekipmanları

Keman alırken onu en iyi şekilde icra etmenin yanı sıra, en iyi şekilde korumaya da özen göstermelisiniz. Kemanlarınızı darbe almadan, en güzel şekilde koruyabilmek için çanta içinde ya da stant üzerinde saklayabilirsiniz. Keman standı, enstrümanınızı sabitlemenize veya sergilemenize yardım eder. 

Keman aksesuarları arasında arşe kavrama aparatı, serçe parmak desteği de önemli bir yere sahiptir. Kemanı kavramanıza ve icralarınızı daha kolay bir hale getirmeyi sağlar.  Keman yastığı kullanarak enstrümanı doğru şekilde sabitleyip tutabilirsiniz. 

Fix kullanarak enstrümanı akort edebilirsiniz. Aparatı kuyruğa monte ederek akordun kaçmasını engelleyebilirsiniz. Keman telleri de aksesuar sınıfında yer alır. Kemanınızın ses kalitesinin bozulduğunu fark ederseniz tellerinizden eski verimi alamadığınızı düşünürseniz telleri yenilemeniz gerekebilir. Keman yayınız herhangi bir nedenle eski verimi sağlamıyorsa yeni bir yay almayı düşünebilirsiniz. Yayınızı doğru ve etkili bir şekilde kullanabilmek için ara ara reçinelemelisiniz. 

Keman Fiyatları

Keman fiyatları, satın alacağınız modelin türüne, yanında yer alan aksesuarlara göre değişir. Başlangıç kemanları, orta ve üst segment keman modelleri farklı fiyat aralığına sahiptir. Aksesuarlar ve set halinde satılan kemanlar, tek seferde ekstra maliyet olmaksızın alabileceğiniz enstrümanlardır. 

Tek başına satılan enstrümanlara göre aksesuar fiyatlarını da içinde barındırır. Çoğu modeli, nota sehpası, keman metodu, nota sticker ve anahtarlık gibi aksesuarlarla temin edebilirsiniz. Akort cihazları, keman yastığı, reçine, yay, susturucu gibi çoğu aksesuarı tek set içinde alarak uygun fiyatlı seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Bütçenize uygun keman fiyatları için şimdi kategorimize göz atabilirsiniz. 

Profesyonel Kemanlar

Profesyonel kemanlar, ihtiyaç duyabileceğiniz bütün aksesuarlarla birlikte satın alabileceğiniz üst segment enstrümanlardır. Sahne performanslarında kullanabileceğiniz, stüdyo kayıtlarında tercih edebileceğiniz, hobi amaçlı çalabileceğiniz keman modelleri, Midex ve Rennes ürünlerini içerir. Sektörün öncü isimlerinden olan Midex markasına ait profesyonel keman fiyatları sundukları kalite doğrultusunda artar. Bu keman sınıfında yer alanlar, Midex CVL, Midex GLA, Midex MLA, Midex YG serilerinin ses kalitesi yüksek modellerini kapsar. Rennes RV 4/4 tam boy keman modeli de profesyonel sanatçılar için üretilmiştir. Profesyonel serilere özel üretilmiş keman telleri ise ses kalitesini ve enstrümanın dayanıklılığını artıran önemli aparatlar arasındadır. Bir profesyonelseniz her an her şeye hazırlıklı olmalısınız. Mutlaka yedek teliniz ve yayınız bulunmalıdır. 

Akustik Kemanlar

Geniş bir alanda sesi yayabilme özelliğine sahip olan akustik kemanları, konser alanlarında ve opera salonlarında kullanabilirsiniz. Hoparlör, ekolayzır gibi sesi daha uzağa ve yüksek bir tondan iletmeyi sağlayan araçlarla uyumludur. Sesi en uzak noktadaki dinleyiciye bile bozmadan iletebilme özelliğine sahiptir. Bu avantajlarıyla sahne performanslarınızı iyileştirecek keman modellerini bütçenize uygun fiyatlarla sipariş verebilirsiniz. Lastvoice çatısı altında bulunan enstrümanlar, fiyat performans ürünleridir. Uygun akustik keman fiyatları sayesinde şimdi siz de dilediğiniz keman modelini, bütçenizi zorlamadan sipariş verebilirsiniz. 

Keman Hakkında Soru ve Cevaplar

 

Keman ne tür müzik aletidir?

Keman yaylı tür müzik aletidir. Ürettiği ses, tını ve mevcut yapı özellikleri bakımından oldukça ayrı bir sınıfta değerlendirilmeyi sonuna dek hak etmektedir. Ayrıca hemen hemen her tür müzik türünde eşsiz bir şekilde icra edilebilen keman ailesinin çeşitleri de bulunmaktadır. Keman violin ailesine üye olan en minik üyedir. Minik olmasına rağmen en yüksek tondan icra edilebilen keman türüdür. Viyolon olarak da adlandırılan bu enstrümanda 3 adet tel bulunmakla birlikte sap üzerinde perde bulunmayan perdesiz bir müzik aletidir.

Kemanı icra ederken verimli yol almak için nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle kemanın kısımlarını ve ses üretme biçimini en iyi şekilde bilmeli ve gerekir ise profesyonel yardım almanızı tavsiye ederim. Ayrıca evde doğru bir şekilde kemanı tutabilmek için gerekli pozisyonu öğrenmeli vücudunuz dik bir şekilde olacak şekilde doğru açı ile kemanı icra etmelisiniz. Ayrıca düzenli ve istikrarlı bir şekilde nota bilgisi ve alıştırmalar yapmalısınız.

Kemanda arşe ve reçine ne işe yarar?

Kemanın yaylı müzik aleti olmasını sağlayan unsur ise keman tellerine temas ettirilerek ses üretmemize yarayan keman yayı yani diğer bir adıyla arşe ürünüdür. Arşe ekipmanlarının orjinali at kılından üretilmekle beraber doğru gerginliğe ulaştırıldıktan sonra reçine adı verilen cilalama aracı ile uygun yüzeye sahip olana dek doğru bir açı ile temas ettirilerek arşeniz cilalanır. Böylece keman teline temas eden keman yayınızdan hem ses elde edebilir hem de verimli şekilde icralar elde edebilirsiniz.

Kemanla birlikte kullanılabilen ekipmanlar nelerdir?

Keman modelleri ile birlikte sıklıkla kullanılan çenelik, keman yastığı, reçine ve benzeri ekipman kullanılmaktadır. Çenelik ve keman yastığı mevcut kemanınızı boyun ve omuz arasına en doğru şekilde konumlandırmak için kullanılır. Böylece icralarınız kalitesi artabilir ve kendi fiziki sağlığınızı daha iyi bir şekilde güvence altına alabilirsiniz.

Keman kargo süresi nedir?

Keman modellerimiz satın alındığı andan itibaren normal şartlar altında 1 iş günü içerisinde güvenle paketlenerek kargoya verilmekte ve devamında yer alan 2 iş günü içerisinde ise sizlere ulaştırılmaktadır.

Keman ödeme yöntemleri nelerdir?

Keman modellerimizi taksit imkanları dahil olarak sitemiz üzerinde yer alan oldukça pratik bir şekilde 3d güvenlikli kredi kartı başta olmak üzere, mevcut tutarları belirttiğimiz banka hesaplarına bankanız aracılığı ile havale veya eft şeklinde ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.