3.250,00 TL 2.790,00 TL
Tüm Ürünlerde Sepette %5 İndirim Fiyatı
6.490,00 TL 5.490,00 TL
Tüm Ürünlerde Sepette %5 İndirim Fiyatı
4.990,00 TL 4.290,00 TL
Tüm Ürünlerde Sepette %5 İndirim Fiyatı
7.250,00 TL 6.250,00 TL
Tüm Ürünlerde Sepette %5 İndirim Fiyatı
7.250,00 TL 6.250,00 TL
Tüm Ürünlerde Sepette %5 İndirim Fiyatı
Stoğu Tükenmiş Ürün
6.490,00 TL 5.490,00 TL
Tüm Ürünlerde Sepette %5 İndirim Fiyatı
Stoğu Tükenmiş Ürün
378,00 TL 305,00 TL
Tüm Ürünlerde Sepette %5 İndirim Fiyatı

Nefesli Çalgılar Ailesi: Klarnet

Klarnet, üflemeli çalgı grubunda yer alan, flüte benzer yapıda, uzun boylu enstrümandır. Klarneti, hem amatör hem de profesyonel performanslarda kullanabilirsiniz. Nefesli çalgıyı kullanarak ara müzikler çalabilir, sololar atabilir, film müzikleri ve şarkı müzikleri yapabilirsiniz. Kullanım amacınıza ve enstrüman bilginize uygun olarak farklı seviyelerdeki klarnet modellerini tercih edebilirsiniz. 

Klarnet,  çalma şekli açısından flüde benzer. Onu flütten ayıran en önemli özelliği ses çıkarmak için kamışa ihtiyaç duymasıdır. Klarnetiniz ne kadar kaliteli olursa olsun bek kısmında bir kamış bulunmuyorsa o enstrümandan ses elde edemezsiniz. 

Kamışı düzgün yerleştirerek hoş tınılar elde edebileceğiniz klarnetler, diğer müzik aletleri gibi farklı modellere ve çeşitlere sahiptir. Her müzik aleti gibi akort edilmeleri gerekir. Klarnet çalmaya yeni başlıyorsanız aklınızdan çıkarmamanız gereken birkaç ufak detay var. Modellerin kullanım özellikleri, nota yerleri, akorları, temizliği ve bakımı hakkında derinlemesine bir araştırma yapmayı ihmal etmemelisiniz. 

Ses kalitesinden emin olmadığınız, bilmediğiniz markaları tercih etmemelisiniz. Klarneti yeni öğrenirken fiyat performans ürünü olarak tabir edilen, doğru bakımla uzun yıllar kullanabileceğiniz modellerinden biriyle başlayabilirsiniz. Klarnet kategorimize göz atarak çalmaktan keyif alacağınız modeli bulabilirsiniz. 

Klarnet Nedir?

Klarnetin tanımı için birkaç farklı ifade kullanabiliriz: Klarnet, çalma kolaylığı ve pratiklik bakımından flüte çok benzeyen bir çeşit nefesli çalgıdır. Ağızlık kısmında kamış adı verilen aparatla ses oluşturan, silindirik boru formundaki müzik aletidir.

Klarnetin özellikleri arasında hızlı ve gösterişli pasajların kolaylıkla çalınabilmesi önemli bir yere sahiptir. Dizi, arpej, grupetto, tril ve tremo gibi farklı stilleri rahatlıkla çalmaya olanak tanır. Sol (G) klarnet ile farklı çalış stillerini ve farklı koma seslerini çalmak daha kolaydır. Hem solo hem caz, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Taverna müziği, pop müzik gibi farklı tarzlar için orkestralarda tercih edebilirsiniz. 

Klarnet Çeşitleri ve Modelleri

Klarnet çeşitleri temel olarak: sol klarnet, bas klarnet ve dijital klarnet olmak üzere üçe ayrılır. Dijital klarnet, gerçek klarnetin sesini taklit etmek üzere tasarlanmış enstrümandır. Akustik modellere göre çalınması çok daha kolaydır. Üzerlerinde yer alan düğmeler ve farklı nota alternatifleriyle gerçeğe yakın ses kalitesiyle çalma deneyiminizi hazza dönüştürür. 

Midex BX-196 Midi Ewi Klarnet modeli, 12 nota ve 2 oktav tuşuna sahiptir. Sesi daha elektronik bir tonda çıkar. Elektronik olması dolayısıyla yer yer elektro gitar, saksafon, yan flüt, mızıka, piyano, flüt ses titreşimlerine benzer sesler oluşturur. Farklı tonlarda çıkardığı sesler, klasik klarnet sesinden farklıdır. Zengin ses elde etmek ve kolayca kullanmak için dijital klarnet modelini tercih edebilirsiniz. 

Midex BNS-4000 Sol Klarnet modeli, üst segment bir üflemeli çalgıdır. 4 yüzüklü klarnet modeli, nikel kaplama perdelerle kulağa hoş gelen tınılar oluşturmanıza yardım eder. Ebonit gövde yapısı ses kalitesini yüksek tutmaya yardımcı önemli detaylardan bir tanesidir. Enstrümanı satın aldığınızda yanında temizlik bezi, ayar tornavidası, taşıma çantası da gelir. Set içinde yer alan diğer klarnet aksesuarları eldiven, çanta için askılık ve nota sehpasıdır. 

Midex BB-66 Si Bemol Klarnet Modeli de ful set halinde elinize ulaşır. Ebonit gövde kalitesini bu modelde de görebilirsiniz. Nikel kaplama perdeler güderi keçe ile iyi bir ses kalitesi elde etmeniz için tasarlanmıştır. Profesyonel performanslarda kullanabileceğiniz ses kalitesine sahiptir. Paket içeriğinde yer alan aksesuarlar: temizlik bezi, ayar tornavidası, taşıma çantası, eldiven, çanta için askılık, nota sehpasıdır. 

Lastvoice, sektörün öncü markalarından biri olarak nefesli çalgı grubunda da farklı zevklere hitap eden çeşitliliğiyle ön plandadır. Midex BK ve Midex BR serisi diğer klarnet modelleri de keyifle çalabileceğiniz kulakların pasını silen ses kalitesiyle farklarını ortaya koyar. Klarnet modelleri hakkında bilgi edinmek için şimdi kategorimize göz atabilirsiniz. 

Klarnet Yapısı ve Parçaları

Klarnet şu parçalardan meydana gelir: bek (ağızlık), alt ve üst gövde, kalak, kamış, bilezik, dişlik, parmaklık. Ağızlık ya da diğer adıyla bek, klarnet çalınırken ağza alınarak nefes verilen kısımdır. Bek ve klarnetin üst gövdesi arasında yer alan baril adı verilen bir kısım bulunur. Klarnetin bek kısmında kamış yardımıyla oluşan ses bu alanda titreşerek hayat bulur. 

Baril ve alt gövde arasındaki kısma üst gövde adı verilir. Bu kısımda klarnetin bazı tuşları ve delikleri yer alır. Alt gövde klarnetin diğer gövdelerinin yer aldığı bölümdür. Kalak, klarnetin alt gövdesine takılarak tok sesleri daha net bir şekilde çıkarmaya yardım eder. Kamış, ağızlık kısmına konularak ses elde etmeye yarayan parçadır. 

Bilezik, kamışı sabitlemeye yarar. Dişlik, klarnetinizin ağızlığı deforme olmasın, diye kullanacağınız koruyucu parçanın adıdır. Bekin üzerine yerleştirilir. Klarnetin arka kısmında yer alan parmaklık, klarneti başparmakla tutularak dengede kalmasını sağlayan parçadır. Bütün bu parçalar sırayla üst üste eklenerek klarneti tamamlar. 

Klarnet Nasıl Çalınır?

Klarnet için temel tutuş ve üfleme teknikleri, en başta doğru sesi çıkarabilmeniz için önemlidir. Klarnetten düzgün bir ses çıkarmak için ilk önce kamışı, bek içine düzgün şekilde oturtmalısınız. Kamışı bek içine koyduktan sonra uç kısmına dokunmadan güzelce yerleştirmelisiniz. Kamışı doğru şekilde koyduğunuzdan emin olduktan sonra bileziği sıkarak sabitlemelisiniz. 

Klarneti düzgün şekilde çalmak için enstrümanı, dudağınızla ve baş parmağınızla dengelemelisiniz. Bu dengeyi kurduktan sonra diğer parmaklarınızı müzik aleti üzerine yerleştirerek çalmaya başlayabilirsiniz. İlk başta ses çıkarma denemelerinizi sadece bek kısmıyla gerçekleştirebilirsiniz. Ses çıkarma aşamasını geçtikten sonra klarnet seslerini düzgün çıkarmak adına üfleme egzersizlerini bütün enstrümanla birlikte çalışmaya devam edebilirsiniz. 

Klarnet çalmaya dair bütün adımları düzgün şekilde öğrenmek için özel ders almalısınız. Tamamen size özel hazırlanmış programlarla Lastvoice profesyonellerinden alacağınız online klarnet dersleri yardımıyla en iyi soloları ve ezgileri çalabilirsiniz. Enstrüman çalmayı öğrenirken işin profesyonellerinizden destek almazsanız yanlış öğrendiğiniz kısımları düzeltmekte çok zorlanabilirsiniz. Online videolara başvurmadan doğrudan profesyonel eğitim alarak bu riski ortadan kaldırabilirsiniz.

Klarnet Nasıl Akort Edilir?

Klarnet notalarını doğru şekilde ayarlandığından ve akordunun düzgün olduğundan eminseniz enstrümanı rahatlıkla çalabilirsiniz. Klarnet doğru notaya ayarlama işlemini yapabilmeniz için öncelikle nota yerlerini bilmeniz gerekir. Özel klarnet akort cihazları ya da online akort programları size bu konuda yardımcı olur. Klarnet akort teknikleri hakkında uzman müzik marketler ve bu alanda eğitim veren kurslardan yardım alabilirsiniz. Online klarnet dersi alarak enstrüman hakkında önemli detayları, ısınma ve ses çıkarma aşamalarını öğrenebilirsiniz. İlerleyen süreçte farklı stilleri de repertuarınıza ekleyerek kendi müzik tarzınızı oluşturabilirsiniz. 

Klarnet Bakımı ve Temizliği

Üflemeli bir çalgı olan klarneti, flütte olduğu gibi bir temizlik bezi yardımıyla silerek temizleyebilirsiniz. Klarnet üzerinde yer alan her bir kısım, sesin kalitesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle temizliğini düzenli yapıp kullanmadığınız zamanlarda kutusunda saklamanız gerekir. Bazı durumlarda ne kadar iyi kullansanız da enstrümanınızda ses bozulmaları meydana gelebilir. Bu her zaman akort bozulmasından kaynaklanmaz. Enstrümanınız artık yorulmuş ve eski performansı sergileyemiyor olabilir. Öncelikle klarnet temizliği hakkında bazı ufak ipuçlarını paylaşmakta fayda var.  

Klarnet temizliği nasıl yapılır? Klarnet bakım seti yardımıyla onu güzelce temizlemek için önce enstrümanı parçalarına ayırmalısınız. Bunu yaparken parçaları birleşim yerlerinden döndürerek ayırırsanız parçalara zarar vermemiş olursunuz. Özel klarnet temizlik bezini parçaların silindirik boru kısımları içinden bez kısmı aşağıda kalacak şekilde yukarı doğru çekerek temizleyin. Her parçayı bu şekilde 4-5 kere temizleyin. Tuş kısımlarının aralarında toz kalmasını engellemek ve ömürlerini uzatmak için de bu kısımların altına kesilmiş ufak peçeteler yerleştirerek buraların temizlenmesini sağlayın. Enstrümanın üst kısmını da nem kalmaması için mikrofiber bez yardımıyla üstten güzelce silin. Bu işlemi düzenli olarak haftada ya da birkaç günde bir yaparsanız enstrümanınızın ömrünü uzatabilirsiniz. 

Klarnet bakımı için işin uzmanı olan bir müzik market ve enstrüman üreticisine başvurduğunuzdan emin olmalısınız. Klarnet yapısını çok iyi tanıyan bir ustaya başvurarak enstrümanınızın yeniden canlanmasını sağlayabilirsiniz. 

Klarnet Fiyatları

Klarnet fiyatları, enstrümanın ses kalitesi, ergonomisi, markanın güvenilirliği gibi kriterlere göre değişir. Lastvoice amatör ve profesyonel müzisyenler için ses kalitesi yüksek, çalması keyifli enstrümanları uygun klarnet fiyatları kapsamında sunar. Sevdiğiniz enstrümanı güvenli alışveriş olanağıyla sipariş vererek en kısa sürede öğrenmeye başlayabilirsiniz. Şimdi, klarnet modelleri ve online klarnet dersi hakkında bilgi almak için kategorimizi inceleyebilir, müzik profesyonellerimizle iletişime geçebilirsiniz. 

Klarnet Hakkında Soru ve Cevaplar

 

Klarnet ne tür müzik aleti ve nasıl icra edilir?

Klarnet üflemeli ve nefesli tür müzik aletidir. Ayrıca klarnet ülkemizde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan eşsiz bir enstrümandır. Oldukça özgün ses ve yapı özellikleri sayesinde sürekli olarak temel ses özelliklerini en iyi şekilde koruyarak günümüze dek gelmiştir. Birçok müzik türü başta olmak üzere sahne ve benzeri alanlarda çeşitli türleri icra edilen müzik türüne adapte edilerek en iyi ve verimli bir şekilde sıklıkla kullanılır.

 

Türk klarneti olarak kabul edilen tür hangisidir?

Sol klarnet modelidir. Sol klarnet modelinde elde edilen tını ve ezgiler bizlerin aşina olduğu müzik türlerine oldukça uygun bir şekildedir. Oldukça kaliteli ve özgün seslere gebe bu kullanışlı enstrüman modeli, özellikle Türk müziğinde sıklıkla başvurulan Koma adı verilen ezgilere uygun bir şekilde üretilmiş ve geliştirilmiştir. Ayrıca bu ezgiler sol klarnet modellerinde iyi bir şekilde icra edilmesinin yanı sıra genellikle açık bek türleri ile kullanılır. Son olarak ise sıklıkla düşük numaraları klarnet kamışı modelleri ile icra edilir.

 

Klarnetin kısımları nelerdir?

Klarnet üst ve alt gövde başta olmak üzere kalak, fıçı diğer bir adıyla varil, üzerinde yer alan mekanizma ve bek kısımlarından oluşur. Ayrıca bek adı verilen ağızlık bölümünde kamış ve bilezik adı verilen parçalarda yer almaktadır. Model ve türlerine göre azda olsa yapı özellikleri bakımından küçük farklılıklar gösterebilen eşsiz bir enstrümandır.

 

Hangi tür klarnet satın almalıyım

Öncelikle icralarınıza uygun olan enstrümanlar sizler için daha kullanışlı olacaktır. Bence müzik türü, kullanım amacı ve kullanım alanlarına göre en uygun olan klarnet türü ve modelini satın almalısınız. Bildiğiniz üzere klarnet türleri arasında ses bakımından çeşitlilik göstermekte hatta iki ses arasında ki geçişler dahi çeşitlenir. Böylece sizler amaçlarınız ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda klarnet türlerini tercih etmelisiniz.

 

Klarnetin kargo süresi nedir?

Bizden satın alacağınız klarnet 1 iş günü içerisinde güvenle paketlenerek, kargoya verilmekte ve devamında yer alan 2 iş günü içerisinde en geç sizlere ulaşmaktadır. Fakat klarneti satı aldığınız anki yoğunluk ve bizim tedarik noktalarımıza olan mesafeniz bu süreye artı ve eksi yönde etki edebilir.

 

Klarnetin ödeme yöntemleri nelerdir?

Klarneti taksit imkanları dahil olarak sitemiz üzerinden 3d güvenlikli kredi kartı ya da bankanız aracılığı ile mevcut tutarı belirtilen hesaplarımıza havale veya eft şeklinde de ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.