12.900,00 TL 10.900,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
12.900,00 TL 10.900,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
12.900,00 TL 10.900,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
15.900,00 TL 13.900,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
15.900,00 TL 13.900,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
15.900,00 TL 13.900,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
15.900,00 TL 13.900,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
19.900,00 TL 17.900,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
19.900,00 TL 17.900,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
19.900,00 TL 17.900,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
3.490,00 TL 2.990,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
3.490,00 TL 2.990,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
3.490,00 TL 2.990,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
3.490,00 TL 2.990,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
3.490,00 TL 2.990,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
3.490,00 TL 2.690,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
3.490,00 TL 2.990,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
3.490,00 TL 2.990,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
1.650,00 TL 1.390,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı
139,00 TL 89,00 TL
Sepette %10 indirimli fiyatı

Tuşlu Çalgılar İle Müziğinizi İfade Edin

Tuşlu çalgılar güzel sesiyle dinleyenleri mest eden bir enstrüman grubudur. Kendi içinde teknik özellikleri ve çıkardıkları ses farklarıyla birbirlerinden ayrışırlar. Her bir tür de kendi içinde ses kalitesiyle ve malzeme seçimiyle farklı modelleri barındırır. Kimisi bir müzik aletinin sesine vurulurken kimisi tasarımına hayran olur. Neticede hem tasarım hem de ses özellikleri tuşlu müzik aletleri için belirleyici iki kriterdir. 

Tuşlu Çalgılar Nedir? 

Tuşlu çalgı grubunun diğer adı klavyeli çalgılardır. Org ya da piyano için tuş grubu hemen hemen aynı sisteme sahiptir. Tuşlu çalgı grubunda yer alan enstrümanlarda tuşlar, üzerine basıldığında kendine atfedilen notanın ses rengini çıkarır. Bunun için müzik aletinin içinde özel bir donanım bulunur. 

Bu grupta yer alan piyanolar, her tuş için farklı tonları dolayısıyla notaları çıkarmak üzere tasarlanmıştır. Soldan sağa ve sağdan sola doğru dizilen notalar, üstte yer alan siyah tuş takımıyla birbirini tamamlar. Bazı tuşların aynı anda basılmasıyla diyez ve bemol gibi yarım ton ince veya kalın sesleri elde etmek mümkün olur. 

Piyano, klavyeli çalgılar içinde en komplike müzik aletidir. Sonrasında org ve melodika gibi öğrenmesi daha basit olabilecek müzik aletleri gelir. Müzik kulağı olan bir kişi, aldığı eğitimle küçük yaştan itibaren kendini geliştirerek ilerleyen süreçte profesyonel müzik kariyerine adım atabilir. 

Ellerin kullanıldığı bu enstrümantal müzik sistemlerinde, özellikle kulak ve el senkronizasyonu önemlidir. Müzik kulağı olan bir kişinin sesi ve ritmi algılayarak belli bir düzen içinde notaları sırayla çalabilmesi gerekir. Bu, basit notalarla başlayarak zamanla gelişen reflekslerle şekillenen bir süreçtir. 

Tuşlu Çalgıların Tarihçesi

Tuşlu çalgılar tarihçesi açısından bir araştırma yaptığınızda müziğin çok eski çağlardan beri var olduğunu görebilirsiniz. İlk bulunan müzik aletleri arasında flüt ve keman gelse de ilerleyen süreçte tuşlu çalgılar da enstrüman grubunda yerini almaya başlamıştır. 

Tuşlu çalgıların icat edildiği tarih kesin olarak bilinmemekle birlikte M.Ö. 200 tarihine uzanan bir geçmişi olduğunu söylemek mümkündür. İlk müzik aletleri basit mekanizmalara sahipken ve en fazla birkaç ses çıkarabilirken zamanla bu durum gelişmiştir. Tuşlu çalgıların orgla başlayan tarihi, çeşitlenen müzik aletleriyle zenginleşmiştir. 

İlk org Mısır’da bulunmuştur. Şimdiki gibi ergonomik ve daha küçük değil, o zamanın şartlarında icat edilen devasa bir müzik aletidir. Özellikle kilise müziklerini yapmak için ve Klasik Batı Müziği bestelerini icra etmek için kullanılmıştır. İcat edilen ilk org, su gücüyle çalışmıştır. Teknolojik gelişmelerle birlikte sonraki süreçte M.S. 3.yüzyılda ilk hava basıncıyla çalışan org icat edilmiştir.

20.yüzyılda ilk elektrikli orgun icat edilmesi rock müzik sound alt yapısını oluşturmaya başlamıştır. 1960’larda sese dair daha fazla gelişme gerçekleşirken tuşlu çalgılar için sentezleyici bulunmuştur. Bu cihaz, elektrik akımı sayesinde frekans üreten ve sentezleyen bir sistemdir. Sonraki süreçte bu buluş, dijital ortama taşınarak daha basit sentezleme işlemleri yapılmasına olanak tanımıştır. 

Tuşlu Enstrümanlar Listesi

Tuşlu enstrümanlar, günümüzde çok fazla çeşide sahiptir. Bunlar arasında en popüler olanı piyanodur. Sonrasında ise evlere daha kolay taşınabilecek ve yer kaplamayan özelliğiyle org gelir. Daha özel ilgi alanlarını temsil eden farklı müzik aletleri de tuşlu çalgılar kategorisinde yer alır. 

Tuşlu çalgılar listesi içinde yer alan popüler seçenekler şunlardır: 

  • Piyanolar: Dijital piyanolar, çocuk piyanosu, katlanır piyano

  • Orglar: Org (klavye), midi klavye

  • Kalimba

  • Melodika

Melodika, flüt yerine okullarda da tercih edilebilen hem nefesli hem de tuşlu enstrümanlar arasında yer alır. Piyano ve org, profesyonel sahne sanatçılarının tercih ettiği müzik aletleri arasındadır. Kalimba, çocuklardan yetişkinlere ilgi duyan kişilerin tercih edebileceği bir müzik aletidir. İki elle tutarak tırnak vuruşlarıyla çalabileceğiniz hoş sesli bir çalgıdır. Kalimba üzerinde yer alan numaraların her biri bir notaya denk gelir. Nota ve sayı eşleştirmeleri şu şekilde ilerler:

1: DO ( C )

2: RE ( D )

3: Mİ ( E ) 

4: FA ( F )

5: SOL ( G )

6: LA ( A )

7: Sİ ( B )

Her bir tuşlu çalgının kendi iç dinamiği farklıdır. İlgi duyduğunuz ve sesi hoşunuza giden müzik aletlerini işin profesyonellerinden destek alarak öğrenebilirsiniz. Özellikle de çocuklarınızı refleks gelişimlerini desteklemek için enstrüman çalmaları konusunda destekleyebilirsiniz. 

Tuşlu Çalgıları Öğrenmek İçin İdeal Yaş Nedir?

Tuşlu çalgılar, el becerilerinizi müzik kulağınızla senkronize kullanmanızı gerektirir. Bunu belli bir çalışma neticesinde elde ederek çaldığınız enstrüman konusunda uzmanlaşabilirsiniz. Ne kadar küçük yaşta öğrenirseniz bir enstrümanda profesyonelleşme ihtimaliniz o kadar yüksek olur. Müzik kulağı olan bir kişi ilkokul çağından itibaren ilgi duyduğu müzik aletini öğrenmeye başlayabilir. Özellikle de çocuklarınızda müzik kulağı olduğunu keşfederseniz vakit kaybetmeden bu alanda eğitim almasını sağlayabilirsiniz. 

Tuşlu çalgıları öğrenme yaşı, bazı çocukların gelişimlerine ve müzik yeteneklerine göre okul öncesi döneme denk gelebilir. 3-4 yaşından itibaren piyano eğitimi almaya başlayan çocuklar vardır. Müzik kulağını geliştirerek eğitim hayatlarını müzikle birleştirip ilerleyen süreçte profesyonel bir müzisyen olabilirler. 

Çocuklar için piyano eğitimi yaş sınırları 5-7 aralığında kabul edilir. Bu yaştan büyük çocuklar da diledikleri takdirde piyano eğitimi alabilirler. Enstrümanlar sadece profesyonel müzik yapmak için değil, kişisel anlamda rahatlamayı sağlamak için de çalabileceğiniz araçlardır. 

Tuşlu çalgılar, özellikle çocukların stresini atmasını sağlayarak daha huzurlu olmalarına da yardım eder. Çocuklarınızın müzik kabiliyetini desteklediğinizde daha güvenli, kendini ifade etme becerisi gelişmiş bireyler haline geldiğini fark edebilirsiniz. Müzikle negatif enerjilerini atarken bu alanda becerilerini geliştirmenin verdiği hazzı da yaşarlar. 

Müzik eğitimi alan çocuklar ve yetişkinler farklı ortamlarda sahne alma deneyimi de yaşayabilirler. Belediyelerin ve özel kursların müzik gösterilerinde yer alma şansı bulunan amatör müzisyenler, tuşlu çalgılarla sahne performansı sergileyebilir. Piyano eğitimi ve müzik kariyeri bu anlamda paralel bir gelişim süreci gösterir. Müzik kursu veren özel kuruluşlardan alabileceğiniz özel dersler sayesinde hem çocuklarınız hem de siz yeteneklerinizi geliştirme şansı yakalayabilirsiniz. 

Katlanabilir ya da dijital piyano alternatiflerinden faydalanabilirsiniz. Midex dijital piyanoları tercih ederek daha ergonomik tasarımlı bir müzik aleti edinebilirsiniz. Sürgülü kapak ve pedal sistemiyle sahip olabileceğiniz piyano modellerini kulaklık girişiyle kullanabilirsiniz. Midex marka org modellerini sunduğu ergonomi, ses kalitesi, kulaklık, stand, dâhili hoparlör donanımlarıyla edinebilirsiniz. 

Hoşunuza giden, evinizde uygun bir alanda kullanabileceğiniz piyano modelleriyle yeteneklerinizi pekiştirebilirsiniz. Derste öğrendiğiniz uygulamaları evde tekrarlayarak çalma becerinizi ileri bir düzeye taşırsınız. Yaptığınız pratikler sayesinde kafelerde, restoranlarda ve ilerleyen süreçte de profesyonel sahnelerde yer alabilirsiniz. Rennes marka çocuk orgları sayesinde de geleceğin müzisyenlerini yetiştirebilirsiniz. 

Tuşlu Çalgılarla Müzik Kariyeri Yapmak Mümkün mü?

Tuşlu enstrümanlarla solo kariyer yapmak isterseniz bu kendinizi müzik anlamında ne kadar geliştirdiğinizle yakından ilgilidir. Tuşlu çalgılar, özellikle de piyano söz konusu olduğunda uzun yıllar pratik yapmanız gerekir. Müzik öğretmenliği, solistlik, solo müzisyenlik gibi alanlarda çalışabilirsiniz. 

Tuşlu çalgılarla müzik kariyeri yapmak için org ya da piyano modelleriyle bolca pratik yapmalısınız. Elektronik ya da klasik piyano modelleriyle çalışarak kendinizi geliştirebilir, ilerleyen dönemde özel konserler verebilirsiniz. Müzik kariyerinize ufak adımlarla başlayarak ilerleme kaydedebilirsiniz. Sevdiğiniz müzik aletine karar verdikten sonra düzenli derslerle ve uygulamalarla, zamanla sahne deneyimleri edinerek müzik kariyerinizi inşa edebilirsiniz.