Hoparlör

İnsanlar o kadar şanslı ki; özellikle de 21.yüzyıl çağında yaşayan insanlar, teknolojinin tüm nimetlerinden eksiksiz olarak faydalanmaktadır. Geçmişte yaşayan insanlar ses konusunda ilginç çalgı aletleri denemişler ama bugünün en düşük müzik aletlerine bile ulaşamamışlar. Mozart, Beethoven gibi sanatçıların üstün yeteneklerinden dolayı o dönemde müziği doymuş olabilirler, hatta günümüzdeki insanlar bile o sanatçılardan etkilenmektedirler.

Buradaki odak noktası ise ekstra donatılmış ses sistemleri, bunun akabinde icat edilen müzik aletleridir. Tabi ses sistemlerinde farklı donanımlara sahip olan cihazlar da bulunmaktadır. Bunlardan en önemli olanlardan biride hoparlör ses sistemleridir.

Hoparlörler neredeyse her alanda kullanılan teknik kapasitesi yüksek olan cihazlardır. Hoparlörler teknik özelliklerinde elektrik akımı değişimlerini ses titreşimine çeviren cihazlardır. Yaklaşık olarak 1920 yılında elektrikli ses dalgalarının kaydedilip yayınlanmasına ortam sağlayan icatlar ortaya çıktı bunlardan biri hoparlör olmuştur.

Bu ürünlerde kendi içinde farklı opsiyonlara ayrılmıştır. Özellikle bluetooth hoparlör, kablosuz hoparlör ve taşınabilir hoparlör gibi ürünlerin geliştirilmesi kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ses konusunda mühendisler teknolojinin her zerresinden yararlanmaktadır. Öyle ki hoparlör bluetooth da olması inanılmaz bir faktördür. Bu sayede hem zamandan kazanma hemde istenilen anda müzik dinleme keyfi üst düzey olmaktadır.

Hoparlör Modelleri

Eskiden pikniğe gideceğimiz zaman bütün hazırlıklarımızı yapar, ona göre yola çıkardık. Sonra parklara giderdik yada bağ evimizi varsa oraya giderdik. Daha sonra insanlar yemekleriniz yediği yerde bir şeyler dinlemek isterlerdi, tabi bu ya arabanın teybini açar öyle dinlerdik, oda belirli bir süreden sonra cızırtılı ses çıkarmaya başlardı.

Geçmişte müzikleri dinlemek için genellikle bu yollara başvurulurdu. Şimdi ise teknolojinin ilerlemesi ile birlikte ses sistemlerine inanılmaz özellikler geldi. Ses sistemlerinin bir parçası olan hoparlör ise bir donanım ve yazılım özellikleri ile kullanıcılarına olağanüstü özellikler sunmaktadır. Hoparlör modelleri çok ileri düzeye ulaşmış, hatta kullanıcıları bile hoparlörleri yakalamakta güçlük çekmektedir.

Bluetooth Hoparlör

Teknolojinin oldukça çabuk ilerlediğini hatta insanların artık yetişemediğini anlattık, insanların takip edemediği bir diğer ürün ise bluetooth hoparlör modelleridir. İnsanların işini oldukça kolaylaştıran hangi alanda olursa olsun, bağlanabileceğiniz cihazlardır.

Özellikle de akıllı cihazlarda, arabalarınızın bluetooth özelliklerinde teknik olarak uyuştuğu zaman, istediğiniz müziği istediğiniz anda çalma kapasitesine sahip olan ürünler opsiyon seçenekleri ile benzersiz deneyimler sunmaktadır. Bu ürünler kendi içinde de ayrılmasa olmaz. Özellikle opsiyon seçenekleri arttıkça cihazlara kendine dahada bağlamaktadır. Bu ürünler tabi ki; fiyatına göre belirlenmektedir. Bas, tiz, su geçirmez özelliği, telefon fonksiyonları, wifi özelliği, markasına göre değişkenlik göstermektedir.

Taşınabilir Hoparlör

Ses sistemleri artık hayatımızın her anında bulunmaktadır. İnsanlar neredeyse uyurken bile sesin doyumsuz özelliğine sahip olmak istemektedirler. İnsanlar arabada, evde, pikniğe giderken, ofiste her anda ses sistemleri içli dışlı olmayı seviyorlar, tabi ses sistemleri de teknik özellikleri sayesinde kullanıcılarını kendine doğru çekmektedir. Bir faktör daha var ki; buda benzersiz özellikleri sayesinde sürekli kullanılan taşınabilir hoparlör modelleridir.

Taşınabilir hoparlör, her mekanda kolayca kullanılabilen cihazlardır. Nerede olursa olsun şarjlı sistemleri sayesinde al götür, arabaya koy, ofise götür, yani kısacası nere olursa olsun kolayca taşıyabileceğiniz cihazlardır. Birde teknik özellikleri kısmı var ki, insanları cezbetmektedir. İlk olarak hangi alanda kullanacaksınız, sonra mekanın kapasitesi, gibi faktörleri belirlemenizde fayda var. Çünkü 1000 watt kadar özelliğe sahiptir, hatta 1000 kişiye hitap eden ses sistemleri mevcuttur. Bunlara karar verdikten sonra usb mp3 aux girişi, bluetooth, kontrol, gibi teknik özellikleri kullanıcılarına kolaylık sağlamaktadır. Yani bunlar olduktan sonra canınız sıkıldığında hiç bir şey yapmadan sadece taşınabilir hoparlörü yanınıza alıp istediğiniz yerde yük ses hoparlörü ayarlayıp müziği iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

Bilgisayar Ses Sistemi

Teknolojinin ses sistemi üzerinde ne kadar etkili olduğunu görmekteyiz. Tabi bir başka noktası var ki; oda bilgisayar ses sistemleri üzerindeki etkisi ve katkısıdır. Masaüstü bilgisayarların ve kullanıcıların vazgeçmekte zorlandığı hoparlör, ses çıkışını sağlaması adına oldukça önem teşkil etmektedir. Diğer yandan ise dizüstü kullanımında dahili hoparlör, harici hoparlör ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Bu arada dizüstünde ses düzeyi için yeterli olmayabilir.

Bu durumda ise pc hoparlör kullanarak ses ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Dizüstü hoparlör kullanırken usb hoparlör ve bilgisayar hoparlörü en çok aranan cihazlardır. Usb üzerinden elektrik enerjisiyle çalışmakta olan streo speaker hoparlörler bu sahadaki maksadınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Speaker hoparlör modelleri neredeyse her alan da tercih edilmektedir, sadece video,müzik için değil oyun gibi farklı alanlarda da kullanılmaktadır.

Usb Hoparlör

Teknolojinin ses sistemi etkisinden biri de usb hoparlör modelleridir. Bu sistemde güç almak için usb bağlantısına ihtiyaç duyan hoparlör modelinin kurulumu kolay ve kullanımı da o denli basittir. Genel olarak bilgisayar hoparlörü olarak kullanılan bu üründe tabi ki; değişik model ve farklı marka çeşitleri bulunmaktadır.

Kablosuz Hoparlör

Hoparlör modellerinde benzersiz bir ürün daha var ki, inanılmaza yakın, bu ürün insanların adeta kabusu haline gelene, her yere takılan, gittikleri yerde zorlukla karşılaşan, cihazlara takıldığından 5 dakika sonra dolambaç olan, kablolu hoparlör yerini kablosuz hoparlör modellerine bırakmıştır. Özellikle villanız da, ultra lüks evlerinizde, artık halıların altına kablolar geçirerek göz zevkinizi bozmanıza gerek kalmayacaktır. Hem görsel açıdan hemde ses açıdan sizlere benzersiz deneyimler sunacak olan kablosuz hoparlörler her mekanda işinizi kolaylaştıracaktır. Müzik zevkiniz ise artık tap noktada olacaktır.

2+1 Hoparlör

Mekanlarda film izlerken veya müzik dinlerken müzik kalitesini en üst seviyeye çıkarmak için kullanabilen 2+1 hoparlör modelleri genel olarak tüm markalar tarafından üretilmektedir. Bu cihazlar teknoloji ile ses sistemlerinin buluşması olarak nitelendirilebilir. Burada teknik özelliklerinde çeşitli opsiyonlar barındıran sistemlerde, kompakt subwoofer aracılığıyla, dengeli akustik sunmaktadır. Ayrıca 3,5 mm giriş üzerinden herhangi bir aygıta bağlanarak kablolu denetim bölmesini kullanarak sese ve güce kolayca ulaşılabilir. Diğer yandan ise 1+1 hoparlör modellerinde de çok farklı seçenekler ile sizlere benzersiz özellikle sunmaktadır.

Speaker Hoparlör

Teknolojinin ses sistemleri ile entegreli çalıştığını yapılan bol fonksiyonlu ve donanımlı ses sistemlerinde görmekteyiz. Sesi istediğiniz gibi ayarlayabilen, evde, ofiste hangi mekanda olursa olsun sese istediğiniz ayarı verebileceğiniz speaker hoparlör sizlerin müzik zevkini üst noktaya taşımaktadır. Bu cihazda ultra ses almak için bas, tiz, orta seviyeleri çok iyi ayarlanmalıdır. Watt ölçümleri ise doğru şekilde entegreli olmak zorundadır. Tabi bu ürünlerde teknik özellikler ise müzik zevkinizi üst düzeye çıkaracaktır, bluetooth olması, sd ve usb gibi özellikle olması bir çok açıdan işinize yaracaktır.

Hoparlör Fiyatları

Hoparlör fiyatları noktasında ise marka, teknik özellikler ve farklı donanımlar belirleyici olmaktadır. Tabi birde kullanılan alanların kapasitelerine göre alacağınız ürünler fiyat konusundan belirleyici olacaktır. Genel olarak ürünlerin bol opsiyonlu olması ise çokça tercih edilen nedenler arasındadır. Özellikle taşınabilir hoparlör, bilgisayar hoparlör, bluetooth hoparlör olması gibi opsiyonlar fiyat konusunda daha belirleyici olmaktadır. Sizlere almaya karar verdiğinizde hoparlörlerin teknik özelliklerine ve bol opsiyonlu olmasına dikkat etmenizde fayda vardır.

 

Hoparlör Hakkında Soru ve Cevaplar

 

Hoparlör Nedir?
Hoparlör, seste iletici rolünü üstlenen bu cihazlar, sesi aktarımda insanoğluna oldukça fazla konfor sağlayan cihazlardır. Giren ses şiddeti ile çıkan ses şiddeti arasında oldukça fazla farklılıklar görebileceğiniz bu cihazlarda, farklı kombinasyonlar sayesinde netlik ve performans problemi yaşamamanız için gerekli olan tüm sigorta ve güç sistemi mevcuttur. İçeriklerine bakacak olursak, woofer, tweeter, tiz, pes, amplifikatör, driver kombinasyonu ve benzer birçok cihaz göreceksinizdir. Bu noktada, şunu diyebilir ki, az önce saydığım ürün ve cihazların birleşimi sonucu ortaya çıkan ve insanlık tarihinin önemli buluşları arasında yer alan bir cihazdır diyebiliriz. Son olarak, Hoparlör çeşitleri ve diğer önemli özelliklere gelecek olursak, merak ettiğiniz tüm bilgiler alt yan başlıklarda mevcuttur.

 

Hoparlör Çeşitleri Nelerdir?
Hoparlör denilince farklı kullanım alanları ve iş gereksinimleri akla gelmektedir. İşte bunun için her bir kullanım alanına ve iş gereksinimine göre oldukça fazla hoparlör modeli mevcuttur. Kullanım alanlarına örnek verecek olursak, hastane, okul, konser alanları, düğün salonları, konferans salonları, etkinlik alanları, teknolojik cihazlar, araçlar ve neredeyse teknolojinin bulunduğu her yerde mevcut olan cihazlardır diyebiliriz. Çeşitlerine gelecek olursak, genel başlıklar adı altında şu şekildedir;
Kabin Hoparlör (Aktif Hoparlör, Pasif Hoparlör, Subbass Hoparlör vb.)
Taşınabilir Hoparlör (Bluetooth Hoparlör)
Tavan Hoparlörü
Horn Hoparlör (Cami ve Okul Hoparlörü)
Referans Hoparlör (Stüdyo Monitörü)
Hoparlör Bileşenleri (Çıplak, tiz, tweeter, crossover vb.)

 

Hoparlör Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Hoparlör seçimi yaparken dikkat edeceğiniz özellikleri tek tek sıralamak gerekirse, en önde güç yani watt değeri gelmektedir. Daha sonra, hoparlör modelinin amfiniz ile uyumlu olabilmesi için trafolu veya trafosuz olması ve buna istinaden OHM değerleri de önemli rol oynamaktadır. Boyutlarda önemli olan bu kategoride, desibel yani hassasiyet, frekans aralığı ve hoparlörün kullanım alanına ve modeline göre değişen diğer özellikler yapacağınız işe göre önem sağlamaktadır. Sonra, hoparlörünüzün orijinalliği ya da uyumluluğu açısından kalitesini anlamanız için woofer, tweeter ve diğer tüm bileşenlerin kaç watt olduğu, kaç inç olduğu ve bunlara benzer hususlara dikkat edilmelidir. Son olarak, bu başlık adı altında tüm bilgileri özetlemek gerekirse, sisteminizle yani amfiniz veya mikserinizle uyumlu olan hoparlör modelleri eğer kullanım alanı ve sizleri iş gereksinimi karşılıyorsa, almanızda sakınca yoktur.

 

Hoparlör Kargo Süresi Nedir?
Herhangi bir hoparlör modelini bizden satın aldığınızda sistemimiz, sipariş verildiği andan itibaren bir iş günü içerisinde kargoya verilmek üzere güvenle paketlenen ürünlerimizi normal şartlar altında devamında yer alan iki iş günü içerisinde sizlere ulaştırmaktadır. Elbette hoparlörü satın aldığınız an ki yoğunluk ve bize olan mesafenizin bu süreye artı ve eksi yönde etki edebilir.

 

Hoparlör Ödeme Yöntemleri Nelerdir?
Hoparlör için sitemiz üzerinde eşsiz taksit seçenekleri sunmakta ve sizlerde bu fırsatlardan yararlanmak için ise oldukça pratik olan 3d güvenlikli kredi kartı ödeme yöntemini kullanabilirsiniz. Ayrıca mevcut tutarları belirlediğimiz hesaplara havale ve eft şeklinde de ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.