469,00 TL 389,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
469,00 TL 389,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
399,00 TL 369,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
399,00 TL 369,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
749,00 TL 629,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
379,00 TL 329,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
399,00 TL 359,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
429,00 TL 369,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
429,00 TL 369,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
359,00 TL 289,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
369,00 TL 299,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
Stoğu Tükenmiş Ürün
431,00 TL 368,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
Stoğu Tükenmiş Ürün
379,00 TL 329,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı

Kalimba Tarihi ve Tanımı

Kalimba, üzerinde 17’li tuş takımı bulunan dikdörtgen ahşap gövdeli enstrümandır. Hoş tınısı, çalma kolaylığı, küçük yapısı sayesinde evlerinize rahatlıkla yer açabileceğiniz çalgılardan biridir. Hobi ya da profesyonel amaçlı tercih edebileceğiniz kalimba modellerini, kullanmadığınız zamanlarda çantasına koyarak tozlanmaktan koruyabilirsiniz. Lastvoice güvencesiyle set halinde temin edebileceğiniz kalimba modellerini akort çekiciyle birlikte satın alabilirsiniz. 

Diğer adı başparmak piyanosu olan tuşlu müzik aleti, zarif tasarımıyla dikkat çekicidir. Kulağa hoş gelen benzersiz sesiyle sakinleştirici özelliğe sahiptir. Yumuşak ses tonu sayesinde çocukların sakinleşip uyumasına yardımcı olur. Çocuklar ve yetişkinler tarafından kolay çalınabilen kalimba, paslanmaz çelik tuşlardan ve ahşap gövdeden oluşur. 

Farklı şekilleri bulunsa da kalimba modelleri genel olarak dikdörtgen yapıdadır. Görünüş itibarıyla iki elinizle rahatlıkla kontrol edebileceğiniz boyuttadır. Eni 18-20 cm kadar incedir. Üzerinde hem sağ hem sol kenardan başlanarak dizilen tuş takımı ortadan kenarlara doğru üçgen şekildedir. Üzerinde yer alan her tuş bir sayıyla ve notayla eşleşmiştir. Orijinal nota ve parmak sistemiyle iki başparmak kullanılarak çalınır. 

Kalimba Nedir?

Kalimba, küçük, az yer kaplayan, bir nevi parmak antrenmanı yapmanızı sağlayan zarif tuşlu enstrümandır. Kökeni, kesin olarak bilinmemekle birlikte Zimbabve’de ortaya çıktığı düşünülür. Kalimba tarihi konusunda da ihtilaflı bilgiler bulunur, bu nedenle tam olarak ortaya çıkış tarihi bilinmez. Kalimba, bulunduğu zamandan bugüne kadar başta mbira olmak üzere çok çeşitli isimlerle anılmıştır. Zamanla yaşanan dil değişiklikleri enstrümanın kalimba olarak anılmasını sağlamıştır. 

Kalimba Türleri ve Modelleri

Lastvoice Ahşap kalimba modelleri, farklı tarzlarda müzikler için kullanabileceğiniz ses kalitesini yansıtır. Cam kalimba modelleri de tuşlu enstrümanlar kategorisinde özgün tasarımıyla fark yaratan seçenekler arasındadır. 

Çelik tuş takımı ve kaliteli ahşap malzeme kullanan kalimba markaları arasında Lastvoice, Midex, Rennes yer alır. Kalitesi yüksek kalimba modelleri, küçük boyutuyla ellerinize oturan hoş tasarımlara sahiptir. Kavraması kolay, ergonomik tasarıma sahip başparmak piyanolarını rahatlıkla çalabilirsiniz. 

Akustik kaliteyi sağlamak adına kalimba yapımında kalitesi yüksek ahşap malzemeler kullanılır. Ortasında bir delik ve içinde akustik yapı bulunduran gövdeye sahip olan kalimba üzerindeki tuşlar yardımıyla ses çıkarır. Her bir tuş üzerinde sayılar ve bunların harf karşılıkları vardır.

Kalimba türleri pro, maksi gibi isimlerle anılır. Pro kalimba 17 tuşa sahip olan profesyonel enstrüman modeline verilen isimdir. Maksi kalimba, ince ve dar yapıya sahip olan çocukların ve yetişkinlerin rahat çalması için tasarlanmış müzik aletidir. Kalimba çeşitleri tasarımlarına, akustik yapılarına ve eko deliklerine göre farklı modellerle ön plana çıkar. 

Midex KLX-880 Hakiki Ağaç Kalimba, klasik dikdörtgen tasarımı ve çelik tuş dizilimiyle keyifli bir çalış deneyimi sunar. KLX-520 Hakiki Ağaç Kalimba orta kısmından içeri doğru hafif kavisli ve öne doğru bombeli yapısıyla hoş bir görünümüyle göze hitap eder. Akustik yapısıyla hoş bir tınıya sahiptir. Kalimba modellerinde akustik kaliteyi yakalamak için göbek kısmında delik bulunan ve bulunmayan farklı modellerimizi şimdi inceleyebilirsiniz. 

Kalimba Nasıl Çalınır?

Kalimba çalarken üzerindeki sayıları ve nota göstergelerini referans alabilirsiniz. Ortadaki en uzun tuş, 1 numarayı gösterir ve bu do notasına karşılık gelir. Bu notanın solunda yer alan 2 rakamı D harfini gösterir, Re notasını simgeler. Orta tuşun sağ tarafında 3 yer alır ve E harfiyle gösterilir, mi notasına denk gelir. Tuş dizilimi hep sağlı sollu bu şekilde devam eder. Notaların sağlı sollu olmasının nedeni, enstrümanın iki başparmakla çalınması ve sırayla bu tuşlara vurulmasıdır. Kalimba notaları da diğer müzik aletlerinin notaları gibi bir do notasından diğerine sıralanır. 4 F yani fa notasını, 5 G yani solü simgeler. 6 A yani la notasını, 7 B yani si notasını temsil eder. Rakamlar 7’den sonra tekrar başa dönerek sağlı sollu şekilde devam eder. Yukarı doğru notalar incelmeye başlar. 

Kalimba çalma teknikleri, uygulanacak ritme göre değişir. Bazı notalara birden çok kez vurmanız gerekir. Kalimba çalarken kullanacağınız ritimleri, müzikte kullanılan genel ritimlerle eşleştirebilirsiniz. Bunun yapmak için parmaklarınızı farklı stillerde kullanmanız gerekir. Kalimba hakkında daha fazla bilgi edinmek ve kurs almak isterseniz profesyonel müzisyenlerimiz tarafından verilen eğitimlere katılabilirsiniz. 

Kalimba Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tuşlu çalgı alırken aklınıza şu soru takılabilir: En iyi kalimba nasıl seçilir? Tuşlu enstrüman alırken, öncelikle teknik özelliklerine, markasına ve modeline dikkat etmelisiniz. Akustik kalite için dayanıklılığı yüksek ahşap malzemeler kullanıldığından emin olmalısınız. Tasarım açısından göze hitap etmesine ve rezonans seviyesine, akustiği ve ses tonu açısından malzeme kalitesine dikkat etmelisiniz. 

Enstrümanın sesi, kullanılan malzemenin kalitesine göre farklılık gösterir. Alacağınız model, paslanmaz çelik tuşlara sahip olmalıdır. Çelik tuşlara sahip olmayan kalimbalar bir süre sonra paslanmaya başlar. Lastvoice kalitesini yansıtan ahşap kalimba modellerinin gövde kısmında maun, koa gibi kalitesi yüksek gerçek ağaçlar kullanılmıştır. 

Uygun Kalimba Fiyatları

Kalimba öğrenme amacıyla bir enstrüman alacaksanız öncesinde bir piyasa araştırması yapabilirsiniz. Ucuza alacağınız kalimba modellerinde performansla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Uygun fiyatlı modeller arasından seçim yaparken sektörde güvenilirliğini ispatlamış markaları tercih etmelisiniz. Uzun yıllar sektörün içinde olan Lastvoice kalitesiyle güvenli alışveriş yaparak tuşlu çalgınıza kısa sürede kavuşabilirsiniz. 

Kalimba Akordu ve Bakımı

Kalimba siparişi verdiğinizde enstrümanı kullanmak ve bakımını yapmak için ihtiyaç duyacağınız tüm donanımlara sahip olursunuz.  Kutu içinden kullanım kılavuzu, bakım elemanları ve enstrümanın kendisi çıkar. Kalimba akordu için bir adet çekice ihtiyacınız vardır. Online bir akort programı yardımıyla enstrümanı kolayca akort edebilirsiniz. 

Tuş üstüne vurduğunuzda gösterge sarı ya da turuncu olarak ışık yakıyorsa o tuşa çekiçle vurarak normal ses rengine getirmeniz gerekir. Vurma işlemini her yaptığınızda programdan tuşun sesini tekrar kontrol etmelisiniz. Ses normale döndüğünde yeşil rengin yandığını görürsünüz. Bütün tuşları bu yöntemle akort edebilirsiniz. Akort ederken tuşların kalimba ile bağlanmış olan üst tarafına hafifçe vurabilirsiniz. Akort hakkında kapsamlı anlatım videosu size enstrümanı satın aldığınızda gönderilir. Merak ettiğiniz her şey için Lastvoice uzman ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. 

Kalimba bakım teknikleri de enstrüman kullanımında bir diğer önemli husustur. Müzik aleti üreticileri bu konuda size profesyonel destek sağlar. Kalimbanın akordunu düzenli şekilde yapmak, oluşabilecek yay bozulmalarını ve ses çatlaklarını önlemeye yardım eder. Herhangi bir nedenle kalimba akordunu yapamıyorsanız sesin eskisi gibi çıkmadığını ve tuşlarda bir bozukluk olduğunu düşünüyorsanız Lastvoice profesyonellerinden yardım isteyebilirsiniz. Kalimba çalma teknikleri ve özel ders hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Kalimba Hakkında Soru ve Cevaplar


Kalimba ne tür bir müzik aletidir?
Kalimba tuşlu müzik aletidir. Baş parmak piyanosu olarak kabul edilen bu eşsiz enstrüman yerel bir müzik aleti olmakla birlikte son yıllarda dünya çapında üne kavuşmuş ve ülkemizde de sıklıkla talep edilmiştir. Eşsiz ses ve tını özellikleri sayesinde dinleyicilerin ilgisini üzerine çok kolay bir şekilde çekebilen bu enstrümanı mutlaka tecrübe etmelisiniz. Yerel bir enstrüman olduğu için Mbira, likembe, marimba ve kıtasal olarak da baş parmak piyanosu olarak adlandırılmaktadır.

Kalimba nasıl akort edilir?
Kalimba üzerinde yer alan ses sütunlarının sabitlendiği yüzey çerçevesinde ileri geri hareket ettirilerek akort edilir. Yani ürünü akort etmek için kalimba akort çekici adı verilen ekipmana ihtiyaç duyacaksınız. Akort çekici yanı sıra bir tuner ile mevcut tuş sayısı ve kalimba türüne göre üzerinde yer alan tuşları doğru notalarca akort edebilirsiniz. Çekiç ile küçük ve hassas vuruşlar yapmanız ürünün güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Kalimba tuş sayıları hakkında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Günümüzde kullanılan birçok kalimba türü bulunur. Kalimba yerel bir enstrüman olduğu için mevcut kıtası dahil olmak üzere oldukça çeşitlilik gösterir. Böylece yapımında yer alan ağaç türü, ses levhası yani tuş cinsi ve sayısı da değişebilir. Fakat tuş sayıları değişir iken üretilen ses projelerinin ses aralığı ve tınısı da değişmektedir. Bu yüzden sizler kullanım amacı ve alanlarınıza göre uygun olan kalimba modellerini satın almalısınız. Ayrıca sıklıkla satın alınan modeller ise 17 tuşlu kalimba modelleridir. Hem üretilen ses ve tını bakımından kullanışlı olması hem de birçok müzik türünde verimli bir şekilde icra edilmesinden kaynaklı olarak 17 tuşlu kalimba modelleri tercih edilir.

Satın aldığım kalimba ne zaman teslim edilir?
Satın aldığınız kalimba 1 iş günü içerisinde ek ekipmanları dahil olarak güvenle paketlenip kargoya verilmekte ve normal şartlar altında devamında yer alan 2 iş günü içerisinde ise sizlere ulaşmaktadır.

Satın almak istediğim kalimba modelinin ödeme biçimleri nelerdir?
Taksit imkanları dahil satın almayı düşünüyor iseniz, sitemiz üzerinde yer alan 3d güvenlikli oldukça pratik olan kredi kartı ödeme yöntemini değerlendirebilirsiniz. Ayrıca banka hesaplarımıza mevcut tutarları havale veya eft de yapabilirsiniz.