149,00 TL 119,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
179,00 TL 135,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
179,00 TL 135,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
179,00 TL 135,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
235,00 TL 189,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
235,00 TL 189,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
235,00 TL 189,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
235,00 TL 189,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı
149,00 TL 119,00 TL
Sepette %5 İndirim Fiyatı

Mızıka Nedir?

Üflemeli çalgı grubunun en ufak ve sevimli üyesi mızıka,  nefes kullanılarak çalınır. Farklı enstrümanların sesini güçlendirmek amacıyla kullanılabildiği gibi tek başına fon müziği yapmak için de tercih edilir. Bu küçük ama sesi kendinden büyük müzik aletinin nasıl ortaya çıktığını merak ettiniz mi?Latince Harmonicus kelimesinde gelen armonika yani mızıka nedir, nasıl ortaya çıkmıştır? Mızıka, nefes ve içinde bulunan farklı dil dizileri kullanılarak çalınan enstrümanın adıdır. 

Küçücük bir enstrüman olsa da diatonik, kromatik olmak üzere farklı modellerde üretilir. Bunların yanı sıra tremolo ve oktav mızıka özellikleriyle farklı tonlarda müzikler icra etmenize yardım eder. Mızıkaların farklı çeşitleri farklı teknik özelliklere ve delik sayısına sahiptir. Lastvoice sizin için sektörün en çok tercih edilen, başlangıç ve ileri seviye mızıka modellerini sunar. Mızıka kategorimizi inceleyerek kendi zevkinize uygun modeli tercih edebilirsiniz. 

Mızıkanın Tarihi

Mızıkanın mucidi, Christian Friedrich Ludwig Buschman’dır. Mızıka, ilk olarak Hitit kalıntılarında bulunan, tarihi 15.yüzyıla dayanan müzik aletidir. Antik çağ enstrümanları olan mızıkalar,  savaşlarda tercih edilen bir çalgıyken günümüzde müzik için kullanılır. Avrupa’da özellikle dini müzik yapmak için kullanılan mızıkaların farklı boyları ve modelleri üretilmiştir. Almanya’da çok sayıda farklı mızıka türü üretilmiştir. Blues Harp ve Blues mızıka türleri Almanya kökenlidir. İlk mızıka türlerinden sonra üflemeli çalgı dünya çapında birçok ülke tarafından üretilir hale gelmiştir. En yaygın modelleri diatonik ve kromatik mızıkalardır.

Mızıka Türleri

Mızıkalar, dışarıdan bakıldığında sanki birbirinin kopyasıymış gibi dursa da aslında farklı boyutlara ve özelliklere sahiptir. Diatonik mızıkalar, rock ve blues müzisyenleri tarafından kullanılan, tonu ilk delikten üfleyerek elde edebileceğiniz enstrümanlardır. Üzerinde 10 adet majör tonlardan oluşan delik bulunur. 

Kromatik mızıkalar, tek mızıkayla her tonu elde etmek için tercih edebileceğiniz zengin gama sahip olan enstrümanlardır. İçerisinde bulunan yaylı mekanizma sayesinde delikleri kapanıp açılarak ses çıkarır. Üfleme veya çektirme yoluyla çalınan müzik aletidir. Kromatik mızıkaların üzerinde 10, 12 ya da 14 adet delik bulunabilir. Klasik müzik, Latin müzikleri, caz tarzı müziklerde kullanılır. 

Tremolo ve Oktav Mızıkalar: Tremolo mızıkalar, birbirine bağlı iki mızıkanın aynı anda çalınması mantığına dayanır. Bu sayede titreşimli bir ses elde etmek için kullanılırlar. Üzerlerinde genellikle oktav değerleri yazar. 

Siz de müzik kariyerinize keyifli bir başlangıç yapmak için sesiyle eğlendiren mızıka modellerimizi inceleyebilirsiniz. Kendiniz ve çocuklarınız için fiyat performans ürünü mızıka modellerini satın alabilirsiniz.

Mızıka Yapısı ve Mekanizması

Üflemeli çalgı grubunda yanık sesiyle dikkat çeken mızıka, eğlenceli bir müzik aletidir. Mızıkanın parçaları ve işlevleri sahip oldukları malzemeye ve içerideki düzeneğe göre değişiklik gösterir. Boru şeklindeki mızıkalar, metal ya da ahşap malzeme kullanılarak üretilir. Ağızlık kısımları genellikle incedir. İçerisinde bir dizi serbest dil bulunan delikli bir kutuyu andırır. Mızıka gövdesini ağız kısmına yaklaştırarak kutu içine doğru nefes verip alarak ses çıkarmayı sağlayabilirsiniz. Blues, Country, Western gibi tarzlara ilgi duyuyorsanız mızıkayı kendi zevkinize uygun müzik yapmak için keyifle kullanabilirsiniz.

Mızıka Çalma Teknikleri

Mızıka çalma teknikleri, oluşacak melodik sesin tonunu da etkiler. Kullanabileceğiniz farklı teknikler bulunur. Bunlardan hangisi size daha yakın gelirse o tekniği benimseyebilirsiniz. Temel üfleme ve çekme teknikleri şu şekilde üçe ayrılır: Bunlar: dil yuvarlama, dille kapatma, balık dudağı teknikleridir. Dilinizi U şeklinde yuvarlayarak mızıkaya yapıştırma yoluyla çalmayı denerseniz bu tekniğin adı dil yuvarlamadır. 

Dil ile kapatma tekniğinde dilinizi ağzınızın sağ tarafına yerleştirirsiniz. Böylece üfleyeceğiniz delikleri kapatırsınız. Sadece sol taraftaki delikleri üflersiniz. Diğer tarafa da aynı şeyi yaparak sağ taraftaki delikleri üflemeyi deneyebilirsiniz. Üfleme öncesinde dudaklarınızı balık dudağına benzetip üflerseniz bunun adı da balık dudağı tekniğidir. 

Mızıka çalmaya başlarken öğrenmeniz gereken en temel bilgi, tutuştur. Mızıkayı doğru pozisyonda tutmak için sol elinizin baş parmağı ile işaret parmağı arasına yerleştirmelisiniz. Bu yerleşim düzenindeyken mızıkayı ağzınıza paralel şekilde tutmanız gerekir. Sağ elinizle mızıkayı örterek sol elinizin üzerine yerleştirmelisiniz. Temel tutuş ve üfleme tekniklerine hâkim olduktan sonra müzik aletinden doğru sesi rahatlıkla çıkartabilirsiniz.   

Mızıka Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mızıka alırken dikkat etmeniz gerekenlerin başında malzeme kalitesi gelir. Mızıka kalitesi, enstrümanın üretildiği malzemeyle yakından ilişkilidir. Tasarım açısından göze hitap etmesi, ilk bakışta dikkatinizi çekse de mızıkanızın paslanmaz çelik kamıştan ve dayanıklı metal gövdeden üretilmesine dikkat etmelisiniz. Bu sayede mızıkayı ilerleyen süreçte de herhangi bir sağlık riski olmadan ve ses kalitesi bozulmadan kullanabilirsiniz. 

Çatlamaya ve kırılmaya dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmasına da dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz markanın güvenilirliğine dikkat etmelisiniz. Midex kalitesinin ürünü kromatik ve diatonik mızıkalarla müziğinizi her yere götürmenin keyfini sürebilirsiniz. 

Mızıka Setleri

Mızıka setleri, genel olarak çocuklar ve profesyoneller için basit bir grup halinde elinize ulaşır. Bir adet kutu ve içinde yer alan mızıka modeliyle mini müzik setiniz hazır... Profesyonel setler içinde de bir adet mızıka kutusu ve mızıka birlikte gelir. Bunun nedeni, müzik aletinin korunaklı bir şekilde elinize ulaşmasıdır. Kullandıktan sonra kutusuna koyarak tozlanmasını, ortalıkta kalarak zarar görmesini engelleyebilirsiniz. 

Pratik kutu detayı sayesinde enstrümanı çantanızda, gideceğiniz her yere rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Mızıka başlangıç setleri içinde yer alan Midex HN serisini çocuklarınız için de rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Çocuk setleri onları, eğlenceli müzikler yapmaya teşvik ederken, müzik kabiliyetlerini geliştirme noktasında destekler. 

Mızıka Fiyatları

Mızıka fiyatları, genellikle bütçenizi çok zorlamayacak rakamlara sahiptir. 7’den 77’ye birçok kişinin çalabileceği mızıka modelleri, Lastvoice güvencesiyle satın alabileceğiniz ve uzun süre kullanabileceğiniz kaliteye sahiptir. Başlangıç ya da ileri seviye fark etmeksizin herkesin kullanmaktan keyif alacağı uygun fiyatlı mızıka modellerini incelemeye şimdi başlayabilirsiniz. Güvenli alışveriş olanağı, satın alma sonrası destek süreci gibi her türlü kolaylıkla Lastvoice amatör ve profesyonel müzisyenlerin yanında… Mızıkayı profesyonel destek alarak öğrenmek isteyenlerdenseniz müzisyen kadromuzla size bu konuda da yardım etmekteyiz. Mızıka siparişinizi oluşturup ardından özel mızıka dersi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

 

Mızıka Hakkında Soru ve Cevaplar

Mızıka ne tür müzik aletidir?

Mızıka üflemeli ve nefesli müzik aletidir. Ayrıca cep orgu olarak bilinmektedir. Bunun da sebebi ise ikisinin de hava ile hayat bulmasından kaynaklıdır. İç yapı ve hava sütunlarının gerçek bir org modeline göre çok fazla küçültülmüş ve basitleştirilmiş hali gibidir. Ayrıca mızıka günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılan eşsiz bir müzik aletidir. Şahsi kullanılması gereken direkt olarak ağzımız ile temas kurduğumuz için özenle ve düzenle bakımı ve temizliği yapılmalıdır.

 

Mızıka ses üretme biçimi nasıldır?

Mızıka üzerinde yer alan delikler ve iç hattında bulunan hava sütunları sayesinde icra edilir. Herhangi bir delikten ağzımızı doğru bir şekilde konumlandırarak aktardığımız hava, deliğe karşılık gelen mevcut sütundan yol kat ederken eşsiz ses ve tınılar üretmektedir. Bu sayede ses üretilir ayrıca aynı delikten üflerken ayrı nefesinizi çekerken ayrı notadan ses alırsınız. Yani ufak ve minik bir enstrüman olmasına rağmen kullanışlılık açısından çok verimli ve eşsiz performanslara gebedir. Ayrıca sürekli olarak pratik yapmanız gereken nefes kontrolüne ihtiyaç duyacağınız eşsiz bir enstrümandır. Çeşitli ağız hareketleri ve icra tekniğine sahip olan bu enstrüman ile kendinizi sürekli olarak geliştirebilirsiniz.

 

Mızıka satın alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Mızıka satın alırken öncelikle hangi anahtar biçiminden üretildiğine dikkat etmelisiniz. Yani icra edeceğiniz müzik türü ve biçimlerine en uygun anahtar nota üzerine üretilmiş olan mızıka modelini bu alanda acemi iseniz satın aldığınız tedarik noktasından ya da kapsamlı bir şekilde araştırma yaparak doğru ürünleri satın almalısınız. Ayrıca oldukça ulaşılabilir fiyatlara sahip bu ürünleri uzun vadede üstün ses kalitesi ile kullanmak için ise icralarınızdan sonra kuru kalmasını sağlamalı ve düzenli bir şekilde temizlemelisiniz.

 

Mızıka kargo süresi nedir?

Bizden satın aldığınız mızıka 1iş günü içerisinde kargoya verilip devamında yer alan 2 iş günü içerisinde de sizlere ulaşmaktadır. Elbette mızıkayı satın aldığınız anki yoğunluk ve bize olan mesafeniz bu sürelere artı veya eksi yönde etki edebilir.

 

Mızıkanın ödemesini nasıl yapabilirim?

Oldukça avantajlı taksit imkanlarından yararlanmak istiyorsanız eğer, mızıka modelinizi sitemiz üzerinde yer alan oldukça pratik olan 3d güvenlikli kredi kartı ödeme yöntemi başta olmak üzere mevcut tutarları belirttiğimiz banka hesaplarımıza havale ya da eft yaparak ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.