Mikser ve Hoparlör Setleri

Hoparlör

Geçmişten günümüze insanlar ses sistemleri ile iç içe olmuşlardır. Sürekli denemeler yapmışlar ve buluşlara imza atmışlardır. Bunlardan biri olan hoparlör cihazları, elektrik akımı değişimlerini ses titreşimlerine çeviren üründür. Geçmişte ilk olarak 1920 yılında elektrikli ses dalgalarının kayıt edilip yayınlanmasına olanak sağlayan icatlar ortaya çıkmıştır. Sürekli denenmeler sayesinde de ilk hoparlör 1925 yılında icat edilmiştir.

Hoparlörün icadı ile birlikte yavaş yavaş hayatımızda yer edinen ses sistemleri günümüzde neredeyse her mekanda kullanılmaya başlanmıştır. Tabi ki hoparlör teknolojinin de gelişimi ile birlikte bir çok opsiyona sahip olmuştur. Eskiden devasa ağırlıkta olan ve büyük boyutta olan hoparlörler gittikçe minimize edilerek ceplere kadar girmiştir.

Mikser

Teknoloji ile birlikte gelişen bir cihazda ses mikseridir. Ses kaydı çoğaltılması ve ses güçlendirme sistemlerinde, karıştırma konsolu pek çok değişik ses sinyalinin seslerini birleştirerek için kullanılan elektronik bir cihazdır.

Ses mikseri, bazı ses sistemleri ile kullanılan ve üç veya daha fazla sinyali karıştırmayı sağlayan cihazlardır. Ayrıca ses karıştırma işini giriş sinyalinden çıkış sinyalinde yapan modelleri bulunmaktadır.

Günümüz modellerinde ise herkesin bildiği örneklerden biri olan karaoke cihazlardır. Diğer yandan cihaz cd veya başka kaynaktan gelen müziği şarkıcının mikrofondan gelen sesi ile karıştırmaktadır.

Mikser ve Hoparlör Setleri

Günümüzde bütün firmalarda kullanılan hoparlör setleri artık ihtiyaç haline gelmiştir. Düğünlerde, okullarda, kamu binalarında ve kurumsal firmalarda kullanılan ses sistemleri gittikçe yaygın hale gelmiştir. Bu sistemlerin teknik özelliklerinde watt gücü, empedans değerleri, bluetoth olması, aux, sd kart girişleri olması kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlanmaktadır.

Bu hoparlör ve mikser ses sistemleri paketleri oldukça çok kullanılmaktadır. Paketlerin içindeki ses sistemleri de büyük alanlarda oldukça fazla tercih edilmektedir.